Համագործակցություն «Թմրամիջոցների ու թմրամոլության մոնիթորինգի եվրոպական կենտրոնի» հետ
2019թ. փետրվարին Թմրամիջոցների ու թմրամոլության մոնիթորինգի եվրոպական կենտրոնի (ԹԹՄԵԿ) կողմից ԵՄ Արևելյան և Հարավային գործընկերության երկրներին, այդ թվում՝ Հայաստանին, ներկայացվել է Եվրոպական հանձնաժողովի կողմից ֆինանսավորվող տեխնիկական աջակցության ծրագրի առաջարկ (EU4 Monitoring Drugs project 2019-2021):
Ծրագրի տևողությունը 36 ամիս է, բյուջեն՝ 3 մլն եվրո: Ծրագրի նպատակն է առավել խորքային ծանոթանալ ԵՄ գործընկեր երկրներում թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության հետ կապված իրավիճակին, ռիսկերի գնահատման մեխանիզմներին, նպաստել գործընկեր երկրների կարողությունների զարգացմանը, խթանել տարածաշրջանային համագործակցությանը:
Ծրագրի իրականացման շրջանակներում 2019թ. մարտի 25-29-ը ճանաչողական այցով Հայաստանում է գտնվել ԹԹՄԵԿ-ի փորձագիտական խումբը, որը հանդիպումներ է ունեցել ինչպես ԱԽ գրասենյակում, այնպես էլ թմրամոլության, թմրամիջոցների և հոգեմետ նյութերի ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարում ներգրավված՝ ՀՀ իրավասու ու շահագրգիռ մարմինների ներկայացուցիչների հետ:
2019թ. հուլիսի 3-ին Բրյուսելում տեղի է ունեցել «EU4 Monitoring Drugs» ծրագրի խորհրդատվական հանձնաժողովի առաջին նիստը, որին մասնակցել է ԱԽ գրասենյակի պետական, հասարակական անվտանգության բաժնի պետ Արման Ղազարյանը, ով ԱԽ քարտուղարի կողմից կոնտակտային անձ էր նշանակվել ծրագրի խորհրդատվական հանձնաժողովում:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել ԵՄ և գործընկեր երկրներում թմրանյութերի շուկայի, մատակարարման, առողջապահական սպառնալիքների և անվտանգության հետ կապված խնդիրներին, ինչպես նաև ծրագրի շրջանակներում նախատեսվող համագործակցության խորացման միջոցառումներին:
Ա. Ղազարյանի կողմից ՀՀ-ում թմրամիջոցների և թմրամոլության դեմ պայքարի խնդիրների վերաբերյալ ԹԹՄԵԿ-ին ներկայացված հարցազրույցը տեղադրվել է վերոհիշյալ կենտրոնի պաշտոնական կայքում:

Сотрудничество с Европейским центром мониторинга наркотиков и наркомании
В феврале 2019 года Европейским центром мониторинга наркотиков и наркомании (ЕЦМНН) странам Восточного и Южного партнерства ЕС, в том числе Армении, было представлено предложение программы технического содействия, финансируемого Европейской комиссией (EU4 Monitoring Drugs project 2019-2021).
Продолжительность проекта - 36 месяцев, бюджет – составляет 3 миллиона евро. Целью проекта является более детальное изучение ситуации, связанной с незаконным оборотом наркотиков в странах-партнерах ЕС, механизмов оценки рисков, содействие наращиванию потенциала стран-партнеров, развитие регионального сотрудничества.
В рамках реализации проекта 25-29 марта 2019 года в Армении находилась экспертная группа ЕЦМНН, которая провела встречи как в Аппарате Совбеза РА, так и с представителями компетентных и заинтересованных органов РА, участвующих в борьбе с незаконным оборотом наркотиков, наркотических средств и психотропных веществ.
3 июля 2019 года в Брюсселе состоялось первое заседание Консультативной комиссии по программе «EU4 Monitoring Drugs project 2019-2021», в котором принял участие Арман Казарян, руководитель отдела государственной и общественной безопасности Совета безопасности Республики Армения, назначенный секретарем Совета безопасности контактным лицом в Консультативной комиссии.
В ходе встречи стороны коснулись задач, связанных с рынком сбыта наркотиков, их поставок, угроз здравоохранения и вопросов безопасности в ЕС и странах-партнерах, а также мер по углублению сотрудничества в рамках программы.
Интервью A. Казаряна, о проблемах борьбы с наркотиками и наркоманией в Республике Армения, данное ЕЦМНН, было размещено на официальном сайте вышеупомянутого Центра.