Հանդիպում չինաստանի ԿԿ ԿՀ Քաղբյուրոյի քաղիրավական հարցերի կոմիտեի քարտուղարի հետ
Այսօր ՀՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը Ռուսաստանի Դաշնության ՈՒֆա քաղաքում «Անվտանգության հարցերը համակարգող բարձրաստիճան ներկայացուցիչների ամենամյա տասներորդ հանդիպման» շրջանակներում հանդիպել է ՉԺՀ Կոմունիստական կուսակցության կենտրոնական հանձնաժողովի Քաղբյուրոյի անդամ, քաղաքական-իրավական հարցերի կոմիտեի քարտուղար Գո Շենկունի հետ։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը ընդգծեցին Հայ—Չինական հարաբերությունների հարուստ պատմական փորձը և «մեծ մետաքսի ճանապարհ»-ի գաղափարի շուրջ ծավալված համագործակցության վերականգնման կարիքը՝ «Մեկ գոտի մեկ ճանապարհ» ծրագրի շրջանակներում։
ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հատուկ անդրադարձ կատարեց Հյուսիս—հարավ ճանապարհի կառուցման ծրագրում չինական կողմի հետաքրքրվածության և ներդրումային հնարավորությունների բարձրացման կարևորությանը և հայկական կողմի շահագրգիռ մոտեցմանը։
Քարտուղար Շենկունը կարևորեց Հայաստանի կողմից Մեկ Չինաստանի սկզբունքի ընդունումը և աջակցությունը։
Ախ քարտուղարը նշեց Ղարաբաղյան հիմնահարցում Չինաստանի ցուցաբերած մշտապես զուսպ և հավասարակշիռ վերաբերմունքի կարևորությունը։
Ձեռք բերվեցին պայմանավորվածություններ երկկողմ այցելություններ կազմակերպելու շուրջ։
Կողմերը գոհունակությամբ արձանագրեցին տարեցտարի ամրապնդվող առևտրա- տնտեսական կապերի և Հայաստանում ավելացող չինացի զբոսաշրջիկների փաստը։
Կարևորվեց Հայաստանի ուժային կառույցների ներկայացուցիչների ներգրավումը չինական կողմի նախաձեռնությամբ կազմակերպվող վերապատրաստման ծրագրերին։

Встреча с секретарем Комитета по правовым и политическим вопросам Центральной комиссии Политбюро Коммунистической партии Китая
Секретарь Совета безопасности Республики Армения Армен Григорян в рамках «10-ой международной ежегодной встречи высоких представителей, курирующих вопросы безопасности» проходящей в Уфе, встретился с членом Политбюро Центральной комиссии Коммунистической партии Китая, секретарем Комитета по правовым и политическим вопросам Го Шэнкунем.
В ходе встречи стороны подчеркнули богатый исторический опыт армяно-китайских отношений и необходимость восстановления сотрудничества вокруг идеи «Великого шелкового пути» в рамках программы «Одна пояс и один путь».
Секретарь Совета безопасности РА Армен Григорян отметил важность повышения заинтересованности и инвестиционных возможностей китайской стороны в программе строительства дорог Север-Юг, а также значимость вовлеченного подхода армянской стороны.
Секретарь Шенкунь подчеркнул важность со стороны Армении принятия и поддержки Принципов одного Китая.
Секретарь Совбеза отметил важность перманентно сдержанного и уравновешенного подхода Китая к вопросу урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
Были достигнуты договоренности об организации двусторонних визитов.
Стороны с удовлетворением отметили факт укрепляющихся торгово-экономических отношений и растущего числа китайских туристов в Армении.
Была подчеркнута важность вовлечения представителей силовых структур Армении в учебные программы, организованные китайской стороной.