Անցումային փորձի փոխանակում Ռումինիայի և Հայաստանի միջև
Ս/թ. մայիսի 29-ից հունիսի 5-ը Կովկաս Ինստիտուտի կողմից իրականացվող «Ռումինիայի և Հայաստանի միջև անցումային փորձի փոխանակում» ծրագրի շրջանակում Ռումինիա է այցելել հայկական պատվիրակություն, որի կազմում ընդգրկված էր ԱԽ գրասենյակի ժողովրդավարական ինստիտուտների բաժնի պետ Աշխեն Բեգլարյանը:
Ծրագիրը Կովկասի Ինստիտուտի (Հայաստան) և Փորձագետների Ֆորումի (Ռումինիա) համատեղ նախաձեռնություն է, որն իրականացվում է «Միացյալ Նահանգների Գերմանական Մարշալ հիմնադրամ»-ի և «Սևծովյան վստահություն» կազմակերպության աջակցությամբ:
Ծրագրի շրջանակներում հայկական պատվիրակությունը խորհրդարանում հանդիպել է «Քաղաքացիական Կուսակցություն» (USR) խմբակցության պատգամավորների հետ, ինչպես նաև այցելել է Ռումինիայի հայերի միության գրասենյակ և հանդիպել Ռումինիայի ազգային փոքրամասնությունների խորհրդարանական խմբակցության և հայ համայնքային կազմակերպության ղեկավար Վարուժան Փամբուկչյանի հետ, ծանոթացել հայկական համայնքի գործունեությանն ու առկա մարտահրավերներին:
Այցի ընթացքում տեղի են ունեցել նաև մի շարք այլ այցելություններ և հանդիպումներ միջազգային փորձագետների, ինստիտուտների, պետական կառավարման մարմինների ներկայացուցիչների և պետական նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ:

Within the framework of the Transition experience exchange between Romania and Armenia program organized by the Caucasus Institute from May 29 to June 5 of this year the Armenian delegation visited Romania. Head of the Department of Democratic Institutions of the SC Office Ashkhen Beglaryan was also a member of the delegation.
The program is a joint initiative of the Caucasus Institute (Armenia) and the Expert Forum (Romania) supported by the German Marshall Fund of the United States and the Black Sea Trust.
Within the framework of the program the Armenian delegation met with the deputies of The Save Romania Union (USR) faction, as well as visited the office of the Union of Armenians of Romania and met with Head of the Group of National Minorities of the Parliament of Romania, Head of the Armenian community organization Varujan Pambukchyan, got acquainted with the activities of the Armenian community and current challenges.
During the visit a number of other visits and meetings with the international experts, institutes, representatives of the state institutions and former high-ranking state officials took place.
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Armenia to Romania Sergey Minasyan also received the delegation.