ԱԽ քարտուղարը մասնակցեց «Տիեզերական անվտանգության զարգացում» ամենամյա 10-րդ համագումարին
2019 թվականի մայիսի 16-ին Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը մասնակցեց Լոս Անջելեսում «Աէրոսփեյս» ընկերության (Aerospace corporation) վարչական համալիրում տեղի ունեցող «Տիեզերական անվտանգության զարգացում» ամենամյա 10-րդ համագումարին, որն ընթանում է «Ամրապնդենք անվտանգությունը» կարգախոսի ներքո։ Համագումարի ընթացքում քարտուղար Գրիգորյանը հանդես եկավ «Ժամանակի ոգին․ Հայաստանի տիեզերական ծրագրի մշակումը» վերնագիրը կրող ելույթով։
Ելույթի ամբողջական հայերեն տարբերակը ներկայացնում ենք ստորև։
Ժամանակի ոգին․ Հայաստանի տիեզերական ծրագիրը մշակումը
Ուրախ եմ ներկա գտնվել այս հրաշալի համագումարին և շատ հաճելի է ձեզ բոլորին տեսնել այսօր այստեղ:
Կցանկանայի շնորհակալություն հայտնել Տիեզերական անվտանգության ամրապնդման միջազգային ասոցիացիային՝ քաղաքականություն մշակողներին, արդյունաբերողներին և գիտական հանրության ներկայացուցիչներին մեկ վայրում համախմբելու և անվտանգության հետ կապված մի շարք թեմաներով մտքեր փոխանակելու հարթակ տրամադրելու համար։ Համոզված եմ, որ այս հարթակը կծառայի մեր և մեր երկրների ձգտումներն ու հետաքրքրությունները բավարարելուն:
Կցանկանայի հատկապես շնորհակալություն հայտնել պրոֆեսոր Մայքլ Քեզիրյանին՝ ինձ այստեղ հրավիրելու և այս հրաշալի իրադարձության մի մասը կազմելու հնարավորության համար:
Երախտագիտության խոսքեր եմ հղում Տիեզերական անվտանգության միջազգային հիմնադրամին: Ես ողջունում եմ նրանց ջանքերը նպաստելու կրթական ծրագրերի կայացմանը՝ այդպիսով աջակցություն ցուցաբերելով տիեզերքի մասնագետների հաջորդ սերնդին: Ես ձեզ հրավիրում եմ Հայաստան: Մենք մեծ սիրով կսպասենք կրթական ծրագրերի, որոնք անկասկած տարածաշրջանում մեծ հետաքրքրություն կվայելեն:
Շնորհակալ ենք մեզ հյուրընկալող՝ «Aerospace» ընկերությանը, այս հրաշալի հնարավորության և միջազգային հանրությանը տիեզերքում մաքուր միջավայրի պահպանության հարցում առաջնորդելու համար: Կցանկանայի նաև շնորհակալություն հայտնել Հարավային Կալիֆորնիայի համալսարանին տիեզերքի ուսումնասիրության մեջ հետաքրքրվածության, ինչպես նաև Հայաստանում ուսումնառությանն աջակցելու համար:
Հարգելի հյուրեր՝
քաղաքակրթության կայացման հենց սկզբից մարդկությունը ձգտում է բացահայտել տիեզերքի գաղտնիքները: Այժմ մենք ապրում ենք մարդկության պատմության լավագույն ժամանակներից մեկում, երբ ավելի շատ հնարավորություններ կան տիեզերական հետազոտությունների ոլորտում, քան երբևէ: Քանի որ տիեզերական տեխնոլոգիաները մեր կյանքում և գործունեության մեջ ավելի ու ավելի կենտրոնական տեղ են գրավում, աճում է նաև այս ոլորտում պաշտպանության ու անվտանգության դերը:
Հայաստանը ներկայումս իրականացնում է իր տիեզերական արդյունաբերության հիմնական վերակառուցումը՝ հիմնվելով փորձի և գիտական գերազանցության մեր ավանդույթների վրա:
Կարևոր է նաև այն, որ, ի վերջո, ազգային ձգտումները կարող են հաջողել միայն այն ժամանակ, երբ կա համագործակցություն։
Պատվարժան նախագահողներ,
Տիեզերքը իսկապես համայնք է կամ ինչպես հաճախ ասում են՝ ընտանիք:
Իսկ այժմ թույլ տվեք խոսքս ամփոփել հետևյալ կերպ. Հայաստանի Հանրապետությունը նպատակադրված է նպաստելու ոլորտում աճի գրանցմանը, տիեզերքն ավելի օգտակար և հասկանալի դարձնելուն և ի վերջո այս ընտանիքում հավելյալ արժեք ստեղծելուն:
Շնորհակալություն:
Սոցիալ-տնտեսական առաջընթացը հիմնականում պայմանավորված է նորարարական գաղափարները գիտական ներուժի և տեխնոլոգիական առաջընթացի փոխակերպելով: Տիեզերական տեխնոլոգիաների կարևորության բարձրացումը գրեթե բոլոր առումներով մղեց Հայաստանի կառավարությանը պետության համար առաջնային ուղղություններից մեկը համարել տիեզերական արդյունաբերության զարգացումը:
Հայասատում տիեզերական արդյունաբերության վերակառուցում է ընթանում, որի սկիզբը դրվել է «Տիեզերական գործունեության մասին» օրենքի ընդունմամբ։ Վերջինս իրավական կարգավորումներ է նախատեսում տիեզերքի խաղաղ օգտագործման համար և ընդգրկում է այնպիսի չափանիշներ, ինչպիսիք են տիեզերքի հետազոտությունները, տվյալների փոխանակումը, շրջակա միջավայրի պահպանումը, նորագույն տեխնոլոգիաները: Առաջնային է նաև միջազգային համագործակցության խթանումը:
Հարգելի մասնակիցներ,
Հայաստանը, դեռևս Խորհրդային Միության կազմում, համարվել է միկրոինժեներիայի և առաջադեմ տեխնոլոգիաների երկիր՝ ակտիվ ներդրում ունենալով ռազմական և տիեզերական ոլորտներում: Եվ այժմ զարմանալի չէ, որ գիտական հիմքեր ունեցող մեր ներդրումները իրենց պտուղներն են տալիս:
Հետազոտական ինստիտուտները, որոնք կարևոր դեր ունեն նորարարական նախաձեռնություններն աջակցելու հարցում, միջազգային համագործակցության հետ համատեղ, ապահովում են այն գիտատեխնիկական կարողություններով, որոնք անհրաժեշտ են զարգացման ամուր հիմքեր ստեղծելու և Հայաստանին հնարավորություն ընձեռելու միանալ և մրցակցել գիտելիքի համաշխարհային հասարակությունում:
Պարզապես անվանեմ մի քանիսը. 1946 թվականին հիմնադրված Բյուրականի աստղադիտարանն իր գիտական գործիքներով և ձեռքբերումներով ամենակարևոր աստղագիտական կենտրոններից մեկն է Արևելյան Եվրոպայի և Միջին Արևելքի տարածաշրջանում: Հռչակավոր աստղաֆիզիկոս Վիկտոր Համբարձումյանի նախաձեռնությամբ հիմնադրված աստղադիտարանն ունի հինգ հիմնական աստղադիտակներ, որոնցից են Կասեգրեյնի ռեֆլեկտորը (2.6մ) և Շմիդտի աստղադիտակը (1մ):
Աստղադիտարանում գիտական հետազոտությունները հիմնականում կապված են տիեզերքում անկայունության երևույթների հետ: Գիտական հետազոտությունների հետ մեկտեղ իրականացվում են նաև Երկրի ցածր ուղեծրի մշտադիտարկման կիրառական աշխատանքներ:
Տիեզերական աղբի մշտադիտարկումը զարգացնելու նպատակով պարբերաբար տեղադրվում են դիտարկման նոր մոդուլներ, որոնք բացահայտում և հետևում են տիեզերական աղբը՝ այս կերպ մեղմացնելով ինչպես արբանյակներին, այնպես էլ մեր մոլորակին սպառնացող վտանգները:
Վերջերս տեղադրվել է նաև տարածաշրջանում բացառիկ Գլոբալ նավիգացիոն արբանյակային համակարգի (ԳԼՈՆԱՍՍ) կայան, որը հնարավորություն կտա մշակել և տրամադրել բարձր ճշգրտությամբ տվյալներ:
Տիեզերքի խաղաղ օգտագործման զարգացման ուղղված հաջորդ քայլը հեռահաղորդակցության ազգային արբանյակ ստեղծելը և այն դեպի գեոստացիոնար ուղեծիր թողարկելն է:
Համագործակցությունը հաջողության բանալին է, և Հայաստանի Հանրապետությունը հատուկ կարևորություն է տալիս դրան: Ճիշտ է ասված, որ տաղանդը խաղեր է հաղթում, իսկ համագործակցությունն ու թիմային աշխատանքը՝ առաջնություններ: Հաշվի առնելով այս փիլիսոփայությունը՝ մենք ցանկանում ենք միանալ միջազգային հանրությանը տիեզերական հետազոտության գործում, որպեսզի միասին հաղթենք տիեզերական մակարդակի առաջնություններում:
Այս կապակցությամբ կցանկանայի նշել համագործակցության մի քանի ոլորտ, որտեղ Հայաստանը հաջողություններ է գրանցում, օգտագործելով իր տաղանդը և համագործակցելով միջազգային հանրության հետ:
ԱՄՆ Օդագնացության և տիեզերական տարածության հետազոտությունների ազգային գործակալության (ՆԱՍԱ) և ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության միջև կնքված համաձայնագրով՝ կողմերը համագործակցում են գեոդեզիական մեթոդների մշակման, լոկալ և գլոբալ գեոդեզիական դիտարկման ցանցերի տվյալների փոխանակման ոլորտներում: Այս համագործակցությունը նպատակ ունի ամրապնդել համաշխարհային գեոդետիկ ենթակառուցվածքը՝ բարելավելով գիտությունն ու հետազոտությունը և խթանելով գեոդեզիական խնդիրների վերաբերյալ քննարկումները: Այս համագործակցության շրջանակներում ներկայումս Հայաստանում երկու GPS կայաններ են տեղադրված:
2014 թվականին Հայաստանում բացվեց ռելյատիվիստիկական աստղաֆիզիկայի միջազգային կենտրոնի գրասենյակը՝ ICRANet – Երևանը: Գիտական հետազոտությունների հիմնական ուղղությունները ռելյատիվիստական աստղաֆիզիկայի, ռենտգենյան ճառագայթների աստղաֆիզիկայի, բարձր և շատ բարձր էներգիայի գամմա ճառագայթների աստղաֆիզիկայի և բարձր էներգիայի նեյտրինո աստղաֆիզիկայի ոլորտներում են:
Կենտրոնը ակտիվորեն ներգրավված է Բաց տիեզերքի նախաձեռնության մշակմանը, որին ակտիվորեն նպաստում է Հայաստանը: Հայաստանում ICRANet կենտրոնը համակարգում է ICRANet-ի գործունեությունը Կենտրոնական Ասիայի և Միջին արևելքի երկրների տարածքում:
Ձգտելով առաջ մղել տիեզերական հետազոտության զարգացումը՝ Հայաստանի Հանրապետությունը շարունակում ջանքեր ներդնել բարձրագույն կրթության ոլորտում և Հայաստանում ու տարածաշրջանում աստղագիտության զարգացման մեջ:
2015 թվականից Միջազգային աստղագիտական միության հովանու ներքո Հայաստանում գործում է Հարավ-Արևելյան և Կենտրոնական Ասիայի տիրույթի գործառույթները կատարող տարածաշրջանային գրասենյակը: Վերջինս մեկ վայրում է համախմբում Հայաստանի, Վրաստանի, Իրանի, Ղազախստանի, Տաջիկստանի և Թուրքիայի աստղագետներին: Այս փաստը ապացույց է հանդիսանում այն բանի, որ Հայաստանը ունի տպավորիչ փորձ և ներուժ, որով կարող է կիսվել մեր գործընկերների հետ:
Այս նոր հազարամյակում մենք ակնկալում ենք նոր աշխարհ:
Ի մի բերելով ողջ ասվածը, ինչպես նաև հստակորեն գիտակցելով երկրի պատասխանատվությունը մարդկության առաջ, ես վստահ եմ, որ յուրաքանչյուր պետություն ունի մարդկության առաջընթացի համար պատասխանատվություն ստանձնելու մի մեծ առաքելություն: Գիտական ներուժի, հետազոտությունների և տիեզերական ծրագրերի իրականացման ռացիոնալ համադրման միջոցով Հայաստանը նպատակ ունի նպաստել համընդհանուր զարգացմանը և համաշխարհային անվտանգության ու բարեկեցության ապահովմանը:
Այս առումով պատիվ ունեմ հայտարարելու, որ մեր երկիրը թևակոխել է տնտեսական հեղափոխության փուլ: Նոր ներդրումային հնարավորությունները ենթադրում են նաև փոփոխություններ Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքում, որը ենթադրում է տիեզերական գործունեություն ոլորտում աշխատանքների կատարման, ծառայությունների մատուցման և ապրանքների մատակարարման ավելացված արժեքի հարկի հաշվարկ՝ զրոյական տոկոսադրույքով: Մեր երկիրը բացում է նոր հորիզոններ և նոր հեռանկարներ ձեզ համար:
Այս նոր հնարավորությունները մենք ստեղծում ենք Հայաստանի զարգացման, միջազգային հանրության հետ միասին տիեզերքի խորը ուսումնասիրություններ կատարելու և տիեզերքում մարդկության ապագան ավելի անվտանգ դարձնելու համար:

The Secretary of the Security Council participated in the 10th annual conference on "Development of Space Security"
16 / 05 / 2019
On May 16, 2019, Secretary of the Security Council Armen Grigoryan participated in the 10th annual conference on "Development of Space Security" at the administrative complex of the Aerospace Corporation in Los Angeles under the motto "Strengthening security". During the conference Grigoryan delivered a speech entitled "The spirit of time; the development of Armenia’s space program".
Below is the full version of the speech in Armenian.
The spirit of time; the development of Armenia’s space program
Honorable chairs,
Dear representatives of the space sector,
I am delighted to be present on this wonderful conference and very pleased to see so many of you here today.
I would like to thank the International Association for the Advancement of Space Safety for this effort to bring together policy-makers, industry and the scientific community to exchange views on a number of topics in space safety and discuss the ambitions and interests of our nations.
I would also like to particularly thank Dr Michael Kezirian for inviting me and giving this chance to be part of this fascinating event.
My words of gratitude to International Space Safety Foundation, I applaud their effort to promote educational programs to support the next generation of space professionals. I invite you to Armenia; we would welcome you to offer training which would have broad interest in the region.
Thank you to our wonderful hosts, the Aerospace Corporation, for providing this amazing facility and for leading the international community in preserving the space environment for all nations for generations to come. I would also like to thank the University of Southern California for their interest in astronautics and also support of studies in Armenia.
Distinguished guests,
Since the dawn of civilization the humanity has strived to unlock the mysteries of Cosmos. Now we are living at one of the best times of human history, where there are more opportunities in the area of space exploration than ever before. As space technology takes an ever more central place in our lives and activities, it becomes increasingly important also to defense and security.
Armenia is currently implementing a major reorganization of its space industry, grounded upon our proud tradition of expertise and scientific excellence.
What is also important is that, ultimately, national ambition can only lead to real success when there is cooperation.
Dear chairs,
Esteemed participants,
Space is really a community or as it is called a family.
And now let me conclude by saying that the Republic of Armenia is fully committed to effectively contribute in creating growth, making space more useful and understandable and ultimately bringing value-added to the family.
Thank you
Esteemed attendees,
In this panel I am very honored to be in the company of persons with extraordinary prominence and expertise in space exploration field.
Dear guests,
Social and economic growth is achieved largely due to effective transformation of innovative ideas into scientific potential and technological advancement. Growing importance of space technologies in almost every aspect led the Government of Armenia to recognize the development of space industry as one of the priority directions for the state.
A major reorganization of Armenian space industry is underway with the adoption of «The law on space-related activities», which provides legal regulations for peaceful uses of outer space. The law encompasses such parameters as space exploration, data sharing, environmental preservation, new technologies and ethics. The promotion of international cooperation is as well prioritized.
Distinguished participants,
Armenia, once a part of the Soviet Union, was considered a country of micro engineering and advanced technologies, actively contributing to military and space-related industries. And now it is no coincidence that our science-based investment is starting to bear fruit.
Research institutes which are seen crucial for assisting innovative initiatives, in pair with international collaboration provide relevant scientific and technical capacities, necessary for forming a solid basis for development and making it possible for Armenia to join and compete in global knowledge society.
Just to name a few, Byurakan Astrophysical Observatory, acting from 1946 (nineteen forty six) is one of the most important astronomical centers in Eastern Europe and Middle East region, both by its scientific instruments and achievements. Founded on the initiative of notable astrophysicist Viktor Hambardzumyan, the observatory possesses five observational instruments, the larger ones being 2.6 - meter Cassegrain telescope and 1-meter Schmidt telescope.
Scientific researches in the observatory are related mainly to the Instability phenomena taking place in the Universe. Along with fundamental scientific research, applied works of near-Earth orbit monitoring are also being conducted.
For the aim of mainstreaming the space debris monitoring, new observation modules are being installed periodically, which identify and track space debris mitigating in this way the threats posed both to satellites and to our planet.
Recently, a unique to the region Global Navigation satellite system (GLONASS) reference station has been established which will give an opportunity to develop and provide high - precision data in demand.
The next direction towards the development of peaceful uses of outer space are the plans to build and launch a national communications satellite into a geostationary orbit.
Cooperation is the key to success and the Republic of Armenia attaches a special importance to it.
It is rightly said, that talent wins games, but cooperation and teamwork win championships. Taking into consideration this philosophy we want to join international community in space exploration to win championships together on space level.
In this regard I would like to mention a few field where Armenia succeeds using its talent and cooperating with international community.
By the Agreement of cooperation in the field of Space Geodesy between The National Aeronautics and Space Administration (NASA) of the United States and the Ministry of Emergency Situations of the Republic of Armenia, parties collaborate on development of space geodetic techniques, data sharing of local and global geodetic observing networks and improved analysis capability. This collaboration aims at strengthening the global geodetic infrastructure, improving research and development in the global Earth observation system, and facilitating exchange and discussion of challenging geodetic issues. In the framework of this cooperation two GPS stations are currently installed in Armenia.
In 2014, the ICRANet Center in Armenia has been established. The main areas of scientific research are in the fields of relativistic astrophysics, astroparticle physics, X-ray astrophysics, high and very high energy gamma-ray astrophysics and high energy neutrino astrophysics.
The center is actively involved in development of the Open Universe Initiative, to which Armenia is actively contributing. ICRANet center in Armenia coordinates ICRANet activities in the area of Central-Asian and Middle-Eastern countries.
Explicit in its aspiration to advance the space exploration development, the Republic of Armenia continues its efforts in high education sphere and development of astronomy both in Armenia and in the region. Since 2015 under the aegis of International Astronomical Union, a regional office for South-East and Central Asia is operating in Armenia. The latter brings together in one place the astronomers from Armenia, Georgia, Iran, Kazakhstan, Tajikistan and Turkey. This fact serves as a proof, that Armenia possesses an impressive experience and potential which can be shared with our partners.
Besides that, the Office of the Security Council of the Republic of Armenia is planning the development of National strategy for peaceful uses of outer space.
Dear participants,
In this new millennium we hope for a new world.
Giving a thought to all said, as well as clearly recognizing a country’s responsibility towards humanity, I am confident that every state has a big mission to undertake at least a small piece of responsibility for the human progress. Through the rational combination of its scientific potential, space exploration technologies and execution of space programs Armenia aims to contribute to universal development and ensurance of global security and prosperity.
In this respect, I have the honor to announce, that our country has entered the phase of economic revolution. Wide range of incentives provided by the Government as well as investment opportunities include also an amendment to the Tax code of the Republic of Armenia which assumes that the value added tax on the performance of works, provision of services and supply of goods in the space-related activity areas shall be calculated at zero percent rate. Our country opens new horizons and new perspectives for you.
We create these new opportunities to develop Armenia, to explore space profoundly together with international community, in order to make the future of humanity in space more secure.
Dear delegates,
In conclusion, I want to proudly invite you to participate in World Congress on Information Technology, to be held in Armenia. More than 2500 participants from 80 countries confirmed their attendance, including the leadership representatives of such companies as Google, Amazon, Facebook. In the framework of the Congress space technologies will as well be presented.