Դեկտեմբերի 21-ին ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հյուրընկալվել է Առաջին ալիքի «Հարցազրույց Պետրոս Ղազարյանի հետ» հաղորդաշարի տաղավարում:
Հարցազրույցի ընթացքում անդրադառնալով ԱՄՆ կատարած այցին ԱԽ քարտուղարը ընդգծել է, որ Ջեյք Սալիվանիի հետ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են տարածաշրջանային անվտանգության հարցեր, Հայաստանի ժողովրդավարացման գործընթացը, որը ներառում է անվտանգային բաղադրիչ, ինչպես նաև բարձրացվել են երկկողմ համագործակցության օրակարգի մի շարք հարցեր, այդ թվում՝ կանաչ տնտեսության և ԱՄՆ-ի կողմից ՀՀ-ին տնտեսական աջակցության տրամադրման վերաբերյալ հարցեր: Բացի վերոնշյալ թեմաներից Արմեն Գրիգորյանը Ջեյք Սալիվանիին է ներկայացրել տարածաշրջանային զարգացումների, ապաշրջափակման, սահմանագծման և սահմանազատման, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ Հայաստանի մոտեցումներն ու դիրքորոշումները:
Անդրադառնալով հայ-թուրքական հարաբերություններին ԱԽ քարտուղարը շեշտել է, որ դեռևս որևէ օրակարգ չկա, որի շուրջ կարող են սկսվել բանակցությունները: Այս համատեքստում առաջնային է համարել կողմերի դիրքորոշումների ըմբռնումը բանակցային սեղանի շուրջ:
Անդրադառնալով վերջերս տեղի ունեցած Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության համագումարի ժամանակ ԼՂ բանակցային գործընթացի վերաբերյալ հնչեցված մտքերին, Արմեն Գրիգորյանը ընդգծել է, որ Սերժ Սարգսյանի կառավարման ժամանակ է, որ Լեռնային Ղարաբաղի ինքնորոշման իրավունքը բանակցային փաստաթղթերից որոշակի չափով դուրս է մնացել: Մասնավորապես, 2011թ Կազանի փաստաթղթի առաջին և երկրորդ կետերը վերաբերվում էին ինքնորոշման իրավունքին և միջանկյալ կարգավիճակին, սակայն արդեն 2016թ փաստաթղթերում՝ գործողությունների պլանում, որևէ խոսք ինքնորոշման մասին չի եղել:

Секретарь Совета безопасности Армен Григорян дал интервью на Общественном телеканале Армении Петросу Казаряну
22 / 12 / 2021
21 декабря Секретарь Совета безопасности Армен Григорян был гостем в студии программы Первого канала «Интервью с Петросом Казаряном».
В ходе беседы, касаясь своего визита в США, Секретарь Совета безопасности подчеркнул, что во время встречи с Джейком Салливаном обсуждались вопросы региональной безопасности, процесс демократизации Армении, который включает компонент безопасности, а также был поднят ряд вопросов повестки дня двустороннего сотрудничества, включая вопросы, связанные с зеленой экономикой и экономической помощью США Армении. В дополнение к вышеупомянутым темам, Армен Григорян представил Джейку Салливану подходы и позиции Армении относительно региональных развитий, разблокирования, делимитации и демаркации, а также урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
Касаясь армяно-турецких отношений, Секретарь Совета безопасности подчеркнул, что пока еще нет какой-либо повестки, вокруг которой можно было бы начать переговоры. В этом контексте приоритетным было признано понимание позиций сторон за столом переговоров.
Обращаясь к мыслям, высказанным по поводу переговорного процесса по Нагорному Карабаху на недавнем съезде Республиканской партии Армении, Армен Григорян подчеркнул, что именно во время правления Сержа Саргсяна право Нагорного Карабаха на самоопределение, в некоторой степени, было исключено из переговорных документов. В частности, первый и второй пункты Казанского документа 2011 года касались права на самоопределение и временного статуса, однако уже в документах от 2016 года, в плане действий, не было и речи о самоопределении