Հունվարի 27-ին ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հյուրընկալվել է ՍիվիլՆեթ առցանց հեռուստաընկերության տաղավարում:
Հարցազրույցի սկզբում ԱԽ քարտուղարը շնորհավորել է Հայոց բանակի 30-ամյակի կապակցությամբ և իր խոնարհումն է հայտնել բոլոր զինված հայորդիներին, ովքեր իրենց կյանքն են զոհել Հայրենիքի պաշտպանության գործում: Անդրադառնալով Հայոց բանակի բարեփոխումների վերաբերյալ հարցին՝ Ա. Գրիգորյանը նշել է, որ կառավարության հիմնական նպատակն է արհեստավարժ բանակի ձևավորումը, որը հնարավորություն կտա ժամկետային զինծառայության ժամկետը կրճատել, ինչպես նաև լուծել մի շարք կառուցվածքային հարցեր:
Պատասխանելով աշխարհում և մասնավորապես Ուկրաինայի շուրջ տեղի ունեցող իրադարձությունների ու մեր տարածաշրջանի հնարավոր ապակայունացման կապին, ԱԽ քարտուղարը նշել է, որ կառավարությունը շարունակաբար աշխատում է գնահատել թե՛ տնտեսական և թե՛ ռազմաքաղաքական հնարավոր ազդեցությունները մեր տարածաշրջանի վրա: Այս համատեքստում ընդգծել է, որ Հայաստանը ակտիվ քննարկումներ է ունենում իր բոլոր գործընկերների հետ, որպեսզի տարածաշրջանը մնա ուշադրության կենտրոնում և այդպիսի հավաստիացումներ, որ անվտանգության վակում չի առաջանա՝ հայկական կողմը ստացել է:
Հարցազրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև հայ-թուրքական հարաբերություններին, ԼՂ հիմնախնդրի երկարաժամկետ քաղաքական լուծմանը և ներքաղաքական որոշ հարցերի:

Интервью Секретаря Совета Безопасности Республики Армения Армена Григоряна онлайн-телеканалу CivilNet
27 / 01 / 2022
Секретарь Совета Безопасности Армен Григорян 27 января был гостем в студии онлайн-телеканала CivilNet.
В начале интервью Секретарь Совета Безопасности поздравил с 30-летием Армянской армии и выразил свое почтение всем погибшим армянским сынам, отдавшим свои жизни за защиту Родины. Касаясь вопроса о реформировании Армянской армии, А. Григорян отметил, что основной целью правительства является формирование профессиональной армии, что позволит сократить длительность срочной службы в армии, а также решить ряд структурных вопросов.
Отвечая на вопросы, связанные с событиями в мире и, в частности, с Украиной, а также с возможной дестабилизацией нашего региона, Секретарь Совета Безопасности отметил, что правительство постоянно ведет работы, направленные на оценку возможных экономических и военно-политических воздействий на наш регион. В этом контексте Секретарь Совбеза подчеркнул, что Армения ведет активные переговоры со всеми своими партнерами, чтобы регион оставался в центре внимания, и в результате армянская сторона получила заверения в том, что вакуума безопасности не возникнет.
В ходе интервью были затронуты армяно-турецкие отношения, долгосрочное политическое урегулирование нагорно-карабахского конфликта, а также некоторые внутренние вопросы.