ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի հարցազրույցը Շանթ ՀԸ-ն «Հեռանկար» վերլուծական ծրագրին
Անդրադառնալով նոյեմբերի 8-ին Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմի կոպտագույն խախտմանը, ինչի արդյունքում զոհվել էր քաղաքացիական անձ, ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը կարևորել է Ռուսաստանի Պաշտպանության նախարարության հայտարարությունը, որում շեշտվում էր հետաքննություն սկսելու անհրաժեշտությունը: ԱԽ քարտուղարը ընդգծել է, որ Ադրբեջանի կողմից նման սադրանքները միտված են Ռուսաստանի խաղաղապահ ուժերի գործունեությունը ԼՂ-ում հարցականի տակ դնելուն կամ աշխատանքների հնարավորինս պատշաճ կատարումը ձախողելուն:
Խոսելով «3+3» ձևաչափի մասին ԱԽ քարտուղարը ընդգծել է՝ ըստ Հայաստանի մոտեցման օրակարգում չպետք է լինի այնպիսի հարցերի քննարկում, որոնք Հայաստանը արդեն համաձայնեցված քննարկում է այլ ձևաչափերով: Մասնավորապես, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման հարցը քննարկվում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում, իսկ տարածաշրջանային հաղորդակցման ուղիների ապաշրջափակման հարցը քննարկվում է փոխվարչապետերի եռակողմ աշխատանքային խմբում:

The Interview of the Secretary of the Security Council Armen Grigoryan to Shant TV's "Herankar" Analytical Program
10 / 11 / 2021
On November 10, the Secretary of the Security Council, Armen Grigoryan, interviewed the "Herankar" analytical program.
Touching upon the gross violation of the ceasefire by Azerbaijan on November 8, as a result of which a civilian was killed, the Secretary of the Security Council Armen Grigoryan referred to the statement of the Russian Ministry of Defense, which stressed the need to launch an investigation. Furthermore, the Secretary of the Security Council emphasised that such provocations by Azerbaijan are aimed at questioning the activities of the Russian peacekeeping forces in Nagorno-Karabakh or failing to carry out the work properly.
Speaking about the "3 + 3" format, the Secretary of the Security Council stressed that, according to Armenia's approach, there should be no discussion of issues on the agenda that Armenia is already discussing in the framework of other formats. In particular, the settlement of the Nagorno Karabakh conflict is being discussed within the framework of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship, and the issue of unblocking regional communication routes is being discussed in the trilateral working group of Deputy Prime Ministers.