ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի հարցազրույցը «Factor TV»-ին
Այսօր ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը «Factor TV»-ի եթերում խոսել է տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման, նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության, սահմանազատման և սահմանագծման հարցերի շուրջ: Անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստանի անվտանգային համակարգի բարելավմանը, «խաղաղության դարաշրջան»-ի բացմանը և ներքաղաքական մի շարք հարցերի:
Պատասխանելով ապաշրջափակման վերաբերյալ հարցին ԱԽ քարտուղարը նշել է, որ բոլոր ճանապարհները, որոնք ապաշրջափակվելու են՝ գտնվելու են տվյալ պետության սուվերեն վերահսկողության տակ:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին՝ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը նշել է, որ հիմնախնդրի երկարաժամկետ քաղաքական լուծմանը հնարավոր է հասնել միայն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում և հիմնահարցը կապված չէ սահմանազատման ու սահմանագծման հարցի հետ:
Հայաստանի անվտանգային համակարգի բարելավման մասին խոսելիս ընդգծել է, որ այսօր կառավարությունը ինտենսիվ աշխատում է ոչ միայն վերականգնելու այն վնասը, որը մեր պետությունը կրել է պատերազմի արդյունքում, այլ նաև քայլեր են իրականացվում կատարելագործելու հանրապետության անվտանգային պաշտպանական համակարգը: Այս ամենին են ուղղված բանակի ներկայիս լայնածավալ բարեփոխումները, որտեղ անկյունաքարային է համարվում բանակի ավտոմատացված կառավարման համակարգի ստեղծումը և գործարկումը:
Խոսելով «խաղաղության դարաշրջան»-ի մասին Արմեն Գրիգորյանը նշել է, որ խաղաղությունը և անվտանգությունը փոխկապակցված ու փոխլրացնող գաղափարներ են: Համոզվածություն է հայտնել, որ տարածաշրջանում խաղաղության հաստատումը իր հետ կբերի նաև անվտանգություն:

Интервью Секретаря Совета Безопасности Республики Армения Армена Григоряна в эфире «Фактор ТВ»
Секретарь Совета Безопасности Армен Григорян сегодня в эфире "Фактор ТВ" говорил о вопросах разблокировки региональной инфраструктуры, о трехстороннем заявлении от 9-го ноября, делимитации и демаркации. Также были затронуты вопросы совершенствования системы безопасности Армении, открытия «эпохи мира» и ряде внутриполитических вопросов.
Отвечая на вопрос о разблокировке, Секретарь Совбеза отметил, что все дороги, которые будут разблокированы, будут находиться под суверенным контролем данного государства.
Касаясь нагорно-карабахской проблемы, Секретарь Совета Безопасности Армен Григорян отметил, что достичь долгосрочного политического решения проблемы возможно только в рамках сопредседателей Минской группы ОБСЕ и проблема не связана с делимитацией и демаркацией.
В беседе об усовершенствовании системы безопасности Армении, Секретарь подчеркнул, что сегодня Правительство интенсивно работает не только в направлении восстановления ущерба, нанесенного нашему государству в результате войны, но и предпринимает шаги по совершенствованию системы безопасности Республики. Именно на это нацелены нынешнее масштабное реформирование армии, где краеугольным камнем является создание и функционирование автоматизированной системы управления армией.
Говоря об «эпохе мира», Армен Григорян отметил, что мир и безопасность - это взаимосвязанные и взаимодополняющие идеи. Секретарь Совбеза выразил уверенность, что установление мира в регионе также привнесет и безопасность.