ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի հարցազրույցը «Factor TV»-ին
Այսօր ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը «Factor TV»-ի եթերում խոսել է տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման, նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության, սահմանազատման և սահմանագծման հարցերի շուրջ: Անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստանի անվտանգային համակարգի բարելավմանը, «խաղաղության դարաշրջան»-ի բացմանը և ներքաղաքական մի շարք հարցերի:
Պատասխանելով ապաշրջափակման վերաբերյալ հարցին ԱԽ քարտուղարը նշել է, որ բոլոր ճանապարհները, որոնք ապաշրջափակվելու են՝ գտնվելու են տվյալ պետության սուվերեն վերահսկողության տակ:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին՝ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը նշել է, որ հիմնախնդրի երկարաժամկետ քաղաքական լուծմանը հնարավոր է հասնել միայն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում և հիմնահարցը կապված չէ սահմանազատման ու սահմանագծման հարցի հետ:
Հայաստանի անվտանգային համակարգի բարելավման մասին խոսելիս ընդգծել է, որ այսօր կառավարությունը ինտենսիվ աշխատում է ոչ միայն վերականգնելու այն վնասը, որը մեր պետությունը կրել է պատերազմի արդյունքում, այլ նաև քայլեր են իրականացվում կատարելագործելու հանրապետության անվտանգային պաշտպանական համակարգը: Այս ամենին են ուղղված բանակի ներկայիս լայնածավալ բարեփոխումները, որտեղ անկյունաքարային է համարվում բանակի ավտոմատացված կառավարման համակարգի ստեղծումը և գործարկումը:
Խոսելով «խաղաղության դարաշրջան»-ի մասին Արմեն Գրիգորյանը նշել է, որ խաղաղությունը և անվտանգությունը փոխկապակցված ու փոխլրացնող գաղափարներ են: Համոզվածություն է հայտնել, որ տարածաշրջանում խաղաղության հաստատումը իր հետ կբերի նաև անվտանգություն:

Today, the Secretary of the Security Council, Armen Grigoryan, spoke on "Factor TV" about the issues of unblocking the regional infrastructure, the November 9 trilateral statement, demarcation and demarcation. They also touched upon the improvement of Armenia's security system, the opening of the "era of peace", and some internal political issues.
Answering the question on the unblocking, the Secretary of the Security Council noted that all unblocked roads would be under the sovereign control of the given state.
Touching upon the Nagorno Karabakh issue, Security Council Secretary Armen Grigoryan noted that a long-term political solution is possible only within the framework of the OSCE Minsk Group Co-Chairs.
Speaking about the improvement of Armenia's security system, he stressed that today the government is working intensively to restore the damage that our state suffered as a result of the war. In addition, other steps are also being taken to improve the security defence system of the republic. The current large-scale reforms of the army are aimed at all this, where the creation and operation of the automated management system of the military are considered a cornerstone.
Speaking about the "era of peace", Armen Grigoryan noted that peace and security are related and complementary ideas. He expressed confidence that the establishment of peace in the region would bring security.