ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հարցազրույց է տվել Նվեր Մնացականյանին
Հարցազրույցի ընթացքում ԱԽ քարտուղարն անդրադարձել է տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման, սահմանագծման և սահմանազատման հարցերին, հայ-ադրբեջանական, հայ-թուրքական և հայ-իրանական հարաբերություններին, ինչպես նաև ներքաղաքական որոշ հարցերի և բանակի բարեփոխումների լայնածավալ գործընթացին:
Պատասխանելով տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման վերաբերյալ հարցին Արմեն Գրիգորյանն ընդգծել է, որ ապաշրջափակումը պետք է տեղի ունենա գոյություն ունեցող ճանապարհների, ինչպես նաև երկաթուղիների և այլ ենթակառուցվածքների բացմամբ: Համոզվածություն է հայտնել, որ ապաշրջափակումը լայն հնարավորություն է բացելու տարածաշրջանի երկրների համար՝ տնտեսական զարգացման առումով, որն էլ իր հերթին բերելու է տարածաշրջանային կայունություն և անվտանգություն: Մատնանշելով նոյեմբերի 9-ի և հունվարի 11-ի հայտարարություններն՝ ԱԽ քարտուղարը նշել է, որ միջանցքի հարց հայտարարություններում չկա և հայկական կողմն առաջնորդվում է միայն այդ փաստաթղթերով:
Անդրադառնալով սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացին, Գրիգորյանը նշել է, որ այն պետք է սկսվի հետևյալ տրամաբանությամբ. նախևառաջ զորքերը պետք է հայելային տարբերակով հետ քաշվեն, որից հետո պետք է տեղակայվեն սահմանապահ զորքեր:
Խոսելով բանակի բարեփոխումների լայնածավալ գործընթացի մասին ԱԽ քարտուղարը նշել է, որ սկսվել ու առաջ է շարժվում բանակի վերազինման և բարեփոխման գործընթացն, ինչպես նաև լայնածավալ աշխատանք է տարվում ընդհանուր անվտանգային համակարգը զարգացնելու և մեր կարողություններն ավելացնելու ուղղությամբ:

Интервью Секретаря Совета Безопасности Республики Армения Армена Григоряна Нверу Мнацаканяну
В ходе интервью Секретарь Совета Безопасности затронул вопросы, касающиеся разблокирования региональных инфраструктур, делимитации и демаркации, армяно-азербайджанских, армяно-турецких и армяно-иранских отношений, были также затронуты некоторые вопросы внутриполитического характера и широкомасштабный процесс реформирования армии.
Отвечая на вопрос относительно разблокирования региональной инфраструктуры, Армен Григорян подчеркнул, что данный процесс должен осуществляться путем открытия существующих автомобильных и железных дорог, а также иных инфраструктур. Секретарь Совета Безопасности выразил уверенность, что разблокирование откроет широкие возможности для стран региона в плане экономического развития, что, в свою очередь, привнесет в регион стабильность и безопасность. Ссылаясь на заявления от 9-го ноября и 11 января, Секретарь Совбеза отметил, что в заявлениях нет вопроса о коридоре, и армянская сторона руководствуется исключительно вышеуказанными документами.
Касаясь процесса делимитации и демаркации, господин Григорян отметил, что данный процесс должен начаться в русле следующей логики: прежде всего в зеркальном порядке должны быть отведены войска, после чего нужно ввести и расположить пограничные войска.
Говоря о широкомасштабном процессе реформирования армии, Секретарь Совета Безопасности отметил, что процесс перевооружения и реформирования армии начался и продвигается вперед, а также проводятся масштабные работы в направлении развития общей системы безопасности и повышения наших возможностей.