ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հարցազրույց է տվել իրանական «Tasnim» լրատվական գործակալությանը
«Tasnim» լ/գ - Շնորհակալություն հնարավորություն ընձեռելու համար: Կառաջարկեմ այս հարցազրույցի ընթացքում անդրադառնալ Հարավային Կովկասում տեղի ունեցող զարգացումներին և մեր երկկողմ հարաբերություններին: Սկզբում սկսենք հայ-իրանական հարաբերություններից, որովհետև այն ավելի հետաքրքիր է և մասնավորապես 2018թ-ին Պարոն Փաշինյանի գլխավորությամբ իշխանության ձևավորումից հետո թե՛ քաղաքական, թե՛ տնտեսական և թե՛ մշակութային ոլորտներում մեր երկու երկրների միջև հարաբերությունները գնալով զարգանում են: Այս զարգացումն ընդդեմ խոսակցությունների, շշուկների և կեղծ տեղեկատվության է, թե իբր Հայաստանում ձևավորված նոր կառավարությունն արևմտամետ է և այս իշխանության կառավարման շրջանում Իրանի և Հայաստանի հարաբերությունները կսրվեն: Այս համատեքստում ուզում եմ հարցնել` ընտրություններից հետո ձևավորված կառավարությունը մտադի՞ր է շարունակել մինչև 2020թ. գրանցված հայ-իրանական փոխգործակցության արդյունքներն ու ընթացիկ ծրագրերը:
Ա. Գրիգորյան - Շնորհակալություն հարցազրույցի հրավերի համար: Ինչ վերաբերվում է հարցերին, նախ ուզում եմ նշել, որ մեզ տարբեր տեսակի մեղադրանքներ են ներկայացվել ինչ-որ արտաքին ուղղություն ունենալու վերաբերյալ: Բայց մենք բազմիցս նշել ենք, որ հայաստանամետ ուժ ենք և մենք հետապնդում ենք Հայաստանի Հանրապետության շահերը և սպասարկում ենք այդ շահերը: Այս կոնտեքստում ուզում եմ նշել, որ Հայաստանի Հանրապետության շահերից է բխում սերտ, դրական և բարիադրացիական հարաբերություններ ունենալ հարևան Իրանի հետ: Նաև դա է պատճառը, որ 2018թ-ից սկսած, մենք զարգացնում ենք մեր հարաբերություններն Իրանի հետ տնտեսական, անվտանգային, մշակութային և բազմաթիվ այլ ոլորտներում: Հաշվի առնելով այս բոլոր հանգամանքները հենց 2020թ-ի հունիսի 20-ի ընտրություններից հետո վարչապետ Փաշինյանը հայտարարեց Իրանի հետ ռազմավարական երկխոսության մեկնարկի մասին: Այս հայտարարությունը նաև հաստատում է Հայաստանի և Իրանի հարաբերությունների զարգացման դինամիկան: Հայտարարությունը նաև ստացավ միս ու արյուն երկու երկրների բարձր մակարդակով հանդիպումների տրամաբանության մեջ: Այսինքն՝ վարչապետ Փաշինյանի և նախագահ Ռայիսիի միջև տեղի ունեցած վերջին երկու հանդիպումները հաստատեցին մեր հարաբերությունների այդ բնույթը: Օգոստոսին Փաշինյանը Թեհրանում հանդիպեց նախագահ Ռայիսիին և այնուհետև Դուշանբեյում տեղի ունեցավ երկրորդ հանդիպումը. կարճ ժամանակահատվածում երկու հանդիպում: Հայաստան-Իրան հարաբերությունների զարգացման դինամիկան ցույց է տալիս, որ բոլոր այդ պնդումներն իրականությանը չեն համապատասխանում:
«Tasnim» լ/գ - Տնտեսական և քաղաքական հարաբերությունների վերաբերյալ Հայաստանի իշխանություններն ի՞նչ նպատակներ և ծրագրեր ունեն:
Ա. Գրիգորյան - Տնտեսական առումով առաջնային ոլորտներից է էներգետիկ համագործակցությունը: Գիտեք, որ այս ոլորտում Իրանն և Հայաստանն ինտենսիվ համագործակցում են: Մենք Երևանում սպասում ենք Իրանի էներգետիկայի ոլորտի պատասխանատուներին, որպեսզի ավելի ինտենսիվ քննարկենք ոչ միայն Հայաստանի և Իրանի սահմանին, այսինքն Արաքս գետի վրա ՀԷԿ-ի կառուցումն, այլ նաև ենթակառուցվածքային այլ ծրագրերի հնարավորությունն և այստեղ մենք ինտենսիվ աշխատում ենք: Ինչպես նշեցի՝ վերջերս վարչապետ Փաշինյանի և նախագահ Ռայիսիի միջև երկու հանդիպումների օրակարգը ներառել է նաև տնտեսության ոլորտը և քննարկվել է ստեղծել աշխատանքային խմբեր, որպեսզի էլ ավելի ինտենսիվ աշխատենք տնտեսական հարաբերությունները զարգացնելու և մերձեցնելու համար:
«Tasnim» լ/գ - Շուրջ երկու շաբաթ է անցել պատերազմի մեկ ամյակից, որն ողջ տարածաշրջանն տակնուվրա արեց: Այդ պատերազմից հետո տարբեր տարատեսակ ճգնաժամեր, խնդիրներ առաջացան: Այս ճգնաժամի առաջացրած խնդիրներից մեկն էլ վերաբերում է հրադադարի հաստատման վերաբերյալ Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի ղեկավարների հայտարարության ստորագրմանն, որը ստորագրվեց երեք կողմերի՝ Պուտինի, Փաշինյանի և Ալիևի միջև ու տարակարծությունների առիթ դարձավ: Երկրորդ հարցն, որը տարբեր հարցեր առաջացրեց՝ վերաբերվում է ապաշրջափակման գործընթացին և Նախիջևանը Մեղրիին կապող ճանապարհին ու Լաչինի միջանցքին, որը Հայաստանը կապում է Ղարաբաղին: Այս հարցերը և հատկապես Կովկասյան տարածաշրջանը մեծ կարևորություն ունեն Իրանի համար: Կխնդրեի այս հարցերի վերաբերյալ ձեր պարզաբանումները ներկայացնեիք:
Ա. Գրիգորյան - Իսկապես, եռակողմ հայտարարությունից հետո տարբեր թեմաների շուրջ տարբեր քննարկումներ են եղել և տարբեր մոտեցումներ են ներկայացվել: Ոչ միայն նոյեմբերի 9-ը, այլ նաև պատերազմը բազմաթիվ քննարկումների առիթ է դարձել: Եվ իսկապես, պատերազմը տարածաշրջանի վրա ահռելի մեծ ազդեցություն է ունեցել: Այն նաև դաշտ է բացել, որպեսզի ահաբեկիչները և այլ պետության զինված ուժերը ներկա գտնվեն մեր տարածաշրջանում: Սրա արդյունքում ընդհանուր տարածաշրջանում ապակայունություն է ստեղծվել: Մենք բազմիցս բոլորին զգուշացրել ենք սրա մասին, բայց այդ զգուշացումները չեն օգնել, որ մենք կարողանանք կանխել այս գործընթացը: Ինչ վերաբերվում է ապաշրջափակմանն՝ ուզում եմ նշել, որ դրա մասին կոնկրետ նշված է ինչպես նոյեմբերի 9-ի, այնպես էլ հունվարի 11-ի համատեղ հայտարարություններում: Ուզում եմ հստակ նշել, որ այդտեղ չկա միջանցքի մասին ոչ մի խոսք: Չնայած դրան, Ադրբեջանը բազմաթիվ անգամ հայտարարել է, որ միջանցքի քննարկում կա: Ուզում եմ հստակ նշել, որ Հայաստանն երբեք չի քննարկել, չի քննարկում և չի քննարկելու միջանցքային տրամաբանությամբ որևէ հարց: Այս մոտեցումը մենք փոխանցել ենք ոչ միայն մեր գործընկերներին, այլ պարբերաբար հրապարակային նշել ենք սրա մասին: Ավելին ասեմ, նախընտրական շրջանում հենց Կապան քաղաքում՝ վարչապետ Փաշինյանը հայտարարել է, որ միջանցք չի եղել, չկա և չի լինելու: Գիտեք, որ այս ընտրությունների ընթացքում մենք ստացել ենք բացարձակ աջակցություն ժողովրդի կողմից, ինչը նշանակում է, որ հանրությունն ևս աջակցում է մեզ՝ միջանցք չտրամադրելու հարցում: Այսինքն սա նաև հանրային ընկալում է, որ միջանցք չպետք է լինի: Հայաստանը պատրաստ է ճանապարհ տրամադրել, բացել ճանապարհներն, այսինքն գոյություն ունեցող բոլոր ճանապարհները տրամադրել, որպեսզի և՛ Ադրբեջանը, և՛ Թուրքիան երթևեկելու համար օգտվեն այդ ճանապարհներից: Բայց բոլոր այդ ճանապարհները լինելու են Հայաստանի սուվերեն վերահսկողության տակ ու այս առումով մենք և՛ հրապարակային ենք խոսել, և՛ մեր գործընկերներին ենք սրա մասին ասել:
«Tasnim» լ/գ - Ռուսաստանի փոխվարչապետը վերջերս հայտարարել է, որ անցնող ինն ամիսների ընթացքում փոխվարչապետների աշխատանքային խմբում միջանցքի վերաբերյալ որևէ հարց չի քննարկվել, միջանցքի հարց չկա: Հակառակ այդ հայտարարությանն Իլհամ Ալիևը հայտարարում է, որ միջանցքը բացելու են, լինի դա բանակցությունների միջոցով, թե՝ ուժի: Արդյո՞ք Ալիևի այս հայտարարությունը սպառնալիք է, թե՞ որպես ուժի ցուցադրություն է փորձում ներկայացնել:
Ա. Գրիգորյան - Դուք շատ ճիշտ նշեցիք, որ Ռուսաստանի փոխվարչապետը հայտարարել է, որ միջանցքի մասին որևէ քննարկում չկա և փոխվարչապետների մակարդակում ստեղծված աշխատանքային խմբում միջանցքի մասին որևէ հարց չի քննարկվում: Սա ևս մեկ անգամ հաստատում է, որ Հայաստանն ու Ռուսաստանն այս հարցում ունեն միասնական մոտեցում: Ինչ վերաբերվում է Ալիևի հայտարարություններին՝ նա փորձում է բանակցություններից դուրս հայտարարություններ անել, որն որևէ կերպ չի նպաստում բանակցային գործընթացի դրական առաջընթացին:
«Tasnim» լ/գ - Այսինքն իր հայտարարություններն ընթացող բանակցությունների շրջանակից դու՞րս են:
Ա. Գրիգորյան - Այո: Ինչ վերաբերվում է ուժի ցուցադրությանն, ուզում եմ նշել, որ Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերը պատրաստ են ներդնել իրենց ամբողջ ներուժը Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը պաշտպանելու համար: Հայաստանը թույլ չի տա տարածաշրջանում սահմանային որևէ փոփոխություն: Այս մասով կարող ենք ասել, որ կա միջազգային կոնսենսուս:
«Tasnim» լ/գ - Իրանը հայտարարել է, որ սահմանների անխախտելիությունը իր կարմիր գիծն է և թույլ չի տա, որ Կովկասում աշխարհաքաղաքական փոփոխություններ տեղի ունենան: Բայց այդ հավաստիացումներից դուրս կան նաև շշուկներ և որոշ տեսակետներ, համաձայն որոնց հնարավոր է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև համաձայնություն կայացվի՝ համաձայն որի տարածքների փոխանակում տեղի կունենա: Հայաստանը հարավում միջանցք կտրամադրի Ադրբեջանին, իսկ Ադրբեջանն էլ Հայաստանին տարածք կտրամադրի հյուսիսում: Այսինքն` Սյունիքը կտրվի Ադրբեջանին և դրա փոխարեն Հայաստանն Ադրբեջանի հյուսիսային տարածքից մի հատված կստանա: Այս տեսակետներն այնքան տարածված են Իրանում, որ Իրանի հասարակության, բնակչության և իշխանական շրջանակների մոտ կա մտահոգություն, որ հնարավոր է վարագույրների հետևում ստվերային համաձայնություններ լինեն: Այս առընչությամբ խնդրում ենք, որ Դուք շատ հստակ ու պարզ այս շշուկների և մտահոգությունների վերաբերյալ Ձեր ուղերձը հղեք:
Ա. Գրիգորյան - Իսկապես, դրանք շշուկներ են, ավելին՝ կեղծ շշուկներ: Քանի որ հնարվորություն կա խոսելու իրանական հանրության և պաշտոնատար անձանց հետ հրապարակային՝ ուզում եմ հստակ նշել, որ Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունն երբե՛ք, կրկնում եմ երբե՛ք, որևիցե բանակցություն չի վարել Հայաստանի սուվերեն տարածքի վերաբերյալ: Մենք չե՛նք վարել բանակցություն, չե՛նք վարում բանակցություն և չե՛նք վարելու բանակցություն Հայաստանի սուվերեն տարածքի վերաբերյալ: Դուք ինքներդ նշեցիք, որ Ռուսաստանի փոխվարչապետը հայտարարել է, որ միջանցքի վերաբերյալ որևէ քննարկում չկա: Մենք ինքներս հայտարարել ենք, որ այդպիսի բանակցություններ չենք վարել և չենք վարելու: Ընդհանրապես միջանցքի թեման փորձում են փոխկապակցել Լաչինի միջանցքի հետ: Ի դեպ այդ բանակցությունները միշտ հրապարակային են եղել և բոլորը գիտեին, որ Լաչինի միջանցքի վերաբերյալ բանակցում ենք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում: Եվ երբ որ Ադրբեջանը սկսում է խոսել Հայաստանում այդպիսի միջանցք ունենալու տարբերակի մասին, դա ամբողջովին խախտում է Լաչինի միջանցքի տրամաբանությունը: Նախիջևանը հանդիսանում է Ադրբեջանի Հանրապետության տարածքի մի մաս և փոխկապակցելով Նախիջևանի միջանցքին, նա կարծես թե փորձում է Լեռնային Ղարաբաղը ճանաչել Հայաստանի մաս: Եվ իսկապես, վերադառնալով շշուկների թեմային կամ տարածքային փոխանակումներին՝ ուզում եմ հստակ նշել, որ նման որևէ հարց երբեք չի քննարկվել և չի քննարկվելու: Հնարավոր է միայն քննարկել ապաշրջափակման տրամաբանության մեջ, ինչպես նոյեմբերի 9-ի և հունվարի 11-ի հայտարարություններում է: Նոյեմբերի 9-ի և հունվարի 11-ի հայտարարությունների տրամաբանության մեջ Հայաստանը հնարավորություն է ստանալու օգտագործել Ադրբեջանի տարածքն ասիական երկրների, ինչպես նաև Ռուսաստանի հետ կապվելու համար: Այսինքն՝ մենք հնարավորություն ենք ստանալու օգտվել Ադրբեջանի ճանապարհային և երկաթուղային ենթակառուցվածքներից: Ադրբեջանն էլ իր հերթին՝ հնարավորություն է ստանալու օգտվել Հայաստանի ճանապարհներից և կապվել Նախիջևանի հետ: Այս ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման լայն կոնտեքստում ավելի կարևոր մի ուղղություն կա: Երևանը հնարավոր է երկաթգծի ենթակառուցվածքների միջոցով Նախիջևանով հասնի Ջուլֆա (Իրան), իսկ այնտեղից մինչև Պարսից ծոց և Չաբահար նավահանգիստ. բոլոր ենթակառուցվածքները բացվում են մեզ համար: Իրանն էլ հնարավորություն է ստանում կապվել Երևանի, Թբիլիսիի հետ, ինչպես նաև արտահանել ապրանքներ և ծառայություններ դեպի Եվրոպա: Մենք ապաշրջափակումն այսպես ենք տեսնում:
«Tasnim» լ/գ - Դուք խոսեցիք ճանապարհների ապաշրջափակման մասին, այդ համատեքստում ուզում եմ անդրադառնալ Հայաստանի տարածքում հյուսիսը հարավին կապող ճանապարհին, որով իրանական բեռնատարները տարանցում են իրականացնում: Այստեղ խնդիրներ են առաջացել և գիտենք նաև, որ Հայաստանն այլընտրանքային ճանապարհ է կառուցում: Խնդրում եմ, այս հարցերի վերաբերյալ մի փոքր պարզաբանեք:
Ա. Գրիգորյան - Դուք ճիշտ նշեցիք, իսկապես որոշակի խնդիրներ են առաջացել Հայաստան-Իրան ճանապարհային կապի հետ կապված, բայց Հայաստանի կառավարությունն ինտենսիվ աշխատում է առաջին այլընտրանքային ճանապարհը պատրաստ ունենալ մինչև տարվա վերջ: Կարելի է ասել՝ սա ընդհանուր առմամբ կարճաժամկետ խնդիր է: Բայց մի ավելի կարևոր ծրագիր կա: Սեպտեմբերի վերջին Հայաստանի կառավարությունը հաստատել է Հյուսիս-հարավի՝ Սիսիանից մինչև Իրանի սահման ճանապարհի ծրագիրը: Այս ծրագիրը 1մլդ դոլարից ավել արժե և ամբողջովին փոխելու է տարածաշրջանի ենթակառուցվածքները: Այս ծրագիրն իրականացնելուց մենք նաև մեր մտքում ունենք Չաբահարի նավահանգիստը Սև ծովին կապելու կարևոր ենթակառուցվածքային հանգույց դառնալու միտքը: Այս առումով կարող ենք ասել, որ ծրագիրը մեծ հնարավորություն է տալու, որպեսզի Հայաստանի և Իրանի միջև ապրանքաշրջանառությունը մեծացնենք: Եթե առայժմ հարյուրավոր միլիոնների դոլար է Հայաստանի և Իրանի առևտրային շրջանառությունը, ապա մենք կարծում ենք, որ այն շատ շուտով պետք է հատի միլիարդ դոլարի սահմանը: Սա նաև հնարավորություն կտա ապագայում մի քանի միլիարդի հասցնել ապրանքաշրջանառությունը: Կարճ կարող ենք ասել, որ Հայաստանն ու Իրանն այժմ ունեն երկկողմ հարաբերությունների դրական օրակարգի լայն շրջանակ:

Секретарь Совета Безопасности Армен Григорян дал интервью иранскому информационному агентству "Тасним"
14 / 10 / 2021
Ниже представлена стенограмма интервью.
“Тасним” - Спасибо за предоставленную возможность. Предлагаю в ходе этого интервью коснуться событий на Южном Кавказе и наших двусторонних отношений. Начнем с армяно-иранских отношений, потому что они более интересны и в частности, после формирования правительства во главе с господином Пашиняном в 2018 году, отношения между нашими странами продолжают развиваться в политической, экономической и культурной сферах. Такое развитие событий противоречит разговорам, слухам, ложной информации о том, что новое правительство, сформированное в Армении, является прозападным и во время правления этого правительства отношения между Ираном и Арменией будут напряженными. В этом контексте я хотел бы спросить, намерено ли сформированное после выборов правительство продолжить результаты и текущие программы армяно-иранского сотрудничества, существующие до 2020 года?
А. Григорян - Спасибо за приглашение на интервью. Что касается вопросов, то прежде всего хочу отметить, что нас обвиняют в какой-то внешней ориентации. Но мы неоднократно заявляли, что мы проармянская сила, мы преследуем интересы Республики Армения и мы обслуживаем эти интересы. В этом контексте хочу отметить, что в интересах Республики Армения иметь тесные, позитивные и добрососедские отношения с соседним Ираном. Именно поэтому с 2018 года мы развиваем наши отношения с Ираном в сфере экономики, безопасности, культуры и многих других сферах. Учитывая все эти обстоятельства, сразу после выборов 20 июня 2021 года премьер-министр Пашинян объявил о начале стратегического диалога с Ираном. Это заявление также подтверждает динамику развития армяно-иранских отношений. Заявление было основано на логике встреч на высшем уровне между двумя странами. Другими словами, две последние встречи премьер-министра Пашиняна и президента Раиси подтвердили характер наших отношений. В августе Пашинян встретился с президентом Раиси в Тегеране, затем вторая встреча состоялась в Душанбе,две встречи за короткий промежуток времени. Динамика развития армяно-иранских отношений показывает, что все эти заявления не соответствуют действительности.
“Тасним” - Каковы цели и программы властей Армении с точки зрения экономических и политических отношений?
А. Григорян - С экономической точки зрения энергетическое сотрудничество является одним из приоритетных направлений. Знаете, что Иран и Армения интенсивно сотрудничают в этой сфере. В Ереване мы ждем иранских представителей сферы энергетики, чтобы более интенсивно обсудить не только строительство гидроэлектростанции на армяно-иранской границе, на реке Аракс, но и возможность осуществления других инфраструктурных проектов, и мы здесь интенсивно работаем. Как я уже упоминал, повестка дня двух недавних встреч между премьер-министром Пашиняном и президентом Раиси включала сферу экономики и обсуждалось создание рабочих групп для еще более интенсивной работы по развитию и сближению экономических отношений.
“Тасним” - Прошло около двух недель с годовщины войны, потрясшей весь регион. После этой войны возникли различные кризисы и проблемы. Одна из проблем, вызванных этим кризисом, связана с подписанием соглашения о прекращении огня между лидерами Армении, Азербайджана и России, которое было подписано между тремя сторонами: Путиным, Пашиняном и Алиевым и вызвало разногласия. Второй вопрос, вызвавший различные вопросы, касается процесса разблокирования дороги, связывающей Нахичеван с Мегри, и Лачинского коридора, который связывает Армению с Карабахом. Эти вопросы и особенно Кавказский регион, имеют большое значение для Ирана. Не могли бы вы дать разъяснения по этим вопросам?
А. Григорян - Действительно, после трехстороннего заявления были разные дискуссии на разные темы и были представлены разные подходы. Не только 9 ноября, но и война была предметом большого обсуждения. И действительно, война оказала огромное влияние на регион. Это открыло поле для присутствия террористов и вооруженных сил другого государства в нашем регионе. Это создало нестабильность в регионе. Мы много раз предупреждали всех об этом, но эти предупреждения не помогли нам предотвратить этот процесс. Что касается разблокирования, хочу отметить, что оно было особо упомянуто в совместных заявлениях и от 9 ноября, и от 11 января. Я хочу прояснить, что о коридоре нет ни слова. Несмотря на это, Азербайджан неоднократно заявлял, что коридор обсуждается. Я хочу прояснить, что Армения никогда не обсуждала, не обсуждает, не будет обсуждать какие-либо вопросы по коридорной логике. Мы не только передали этот подход нашим партнерам, но и регулярно упоминали об этом публично. Более того, в предвыборный период в городе Капан премьер-министр Пашинян заявил, что коридора не было, нет и не будет. Вы знаете, что на этих выборах мы получили абсолютную поддержку народа, а это значит, что и общество поддерживает нас в вопросе непредоставления коридора. Другими словами, это общественное мнение, что коридора быть не должно. Армения готова предоставить дорогу, открыть дороги, то есть обеспечить все существующие дороги, чтобы Азербайджан и Турция могли использовать эти дороги для передвижения. Но все эти дороги будут находиться под суверенным контролем Армении, и по этому поводу мы публично высказались и сказали об этом нашим партнерам.
“Тасним” - Вице-премьер России недавно заявил, что в течение последних девяти месяцев ни один вопрос о коридоре не обсуждался в рабочей группе вице-премьеров. Вопреки этому заявлению, Ильхам Алиев заявляет, что коридор будет открыт либо путем переговоров, либо силой. Заявление Алиева - угроза или попытка демонстрации силы?
А. Григорян - Вы очень правильно отметили, что вице-премьер России заявил, что вопрос коридора не обсуждается и рабочая группа, созданная на уровне вице-премьеров, не обсуждает каких-либо вопросов по коридору. Это еще раз подтверждает, что у Армении и России общий подход к этому вопросу. Что касается заявлений Алиева, то он пытается делать заявления вне переговоров, что никоим образом не способствует позитивному продвижению переговорного процесса.
“Тасним” - Вы имеете в виду, что его заявления выходят за рамки текущих переговоров?
А. Григорян - Да. Что касается демонстрации силы, хочу отметить, что Вооруженные силы Республики Армения готовы применить весь свой потенциал для защиты территориальной целостности Армении. Армения не допустит каких-либо изменений границ в регионе. В этом отношении можно сказать, что существует международный консенсус.
“Тасним” - Иран заявил, что нерушимость его границ является его красной линией и он не позволит геополитических изменений на Кавказе. Но помимо этих заверений ходят слухи, некоторые мнения, согласно которым между Арменией и Азербайджаном может быть достигнута договоренность, согласно которой будет произведен обмен территориями. Армения предоставит коридор Азербайджану на юге, а Азербайджан на севере предоставит Армении территорию. То есть Сюник будет отдан Азербайджану, а Армения получит часть северной территории Азербайджана. Эти взгляды настолько распространены в Иране, что иранское общество, население и правительственные круги обеспокоены тем, что могут быть закулисные теневые соглашения. В этой связи просим Вас об очень четком и понятном месседже относительно этих слухов и озабоченностей.
А. Григорян - Действительно, это слухи, более того, ложные слухи. Поскольку есть возможность публично поговорить с иранской общественностью и должностными лицами, я хочу прояснить, что правительство Республики Армения никогда, повторяю, никогда не вело никаких переговоров о суверенной территории Армении. Мы не вели переговоры, мы не ведем переговоры, мы не будем вести переговоры по суверенной территории Армении. Вы сами упомянули, что вице-премьер РФ заявил, что обсуждения коридора нет. Мы сами заявляли, что таких переговоров не вели и не будем вести. В основном, тему коридора пытаются связать с Лачинским коридором. Кстати, эти переговоры всегда были публичными, все знали, что мы ведем переговоры по Лачинскому коридору в рамках Минской группы ОБСЕ. И когда в Азербайджане начинают говорить о возможности иметь такой коридор в Армении, это полностью нарушает логику Лачинского коридора. Нахичеван является частью территории Азербайджанской Республики, и говоря в том же контексте о коридоре в Нахичеван, он, похоже, пытается признать Нагорный Карабах частью Армении. И действительно, возвращаясь к теме слухов или территориальных обменов, я хочу прояснить, что такой вопрос никогда не обсуждался и никогда не будет обсуждаться. Обсуждать можно только в логике разблокирования, как указано в заявлениях от 9 ноября и 11 января. По логике заявлений от 9 ноября и 11 января, Армения получит возможность использовать территорию Азербайджана для связи с азиатскими странами, а также с Россией. Другими словами, у нас будет возможность использовать автомобильную и железнодорожную инфраструктуру Азербайджана. Азербайджан, в свою очередь, получит возможность использовать дороги Армении для связи с Нахичеваном. В более широком контексте разблокирования инфраструктуры есть более важное направление. Из Еревана можно будет добраться до Джульфы (Иран) через Нахичеван по железнодорожной инфраструктуре и оттуда до Персидского залива - порта Чабахар; вся инфраструктура будет открыта для нас. Иран также получит возможность сообщения с Ереваном, Тбилиси, а также сможет экспортировать товары и услуги в Европу. Вот как мы видим разблокирование.
“Тасним” - Вы говорили о разблокировании дорог, в этом контексте я хочу коснуться дороги, соединяющей север и юг территории Армении, по которой проходят иранские грузовики. Здесь возникли проблемы, и мы также знаем, что Армения строит альтернативную дорогу. Пожалуйста, поясните немного по этим вопросам.
А. Григорян - Вы правы, есть некоторые проблемы с дорогой Армения-Иран, но правительство Армении прилагает все усилия, чтобы первая альтернативная дорога была готова к концу года. Можно сказать, что это в целом краткосрочная проблема. Но есть более важный проект. В конце сентября правительство Армении утвердило программу строительства дороги «Север-Юг» от Сисиана до границы с Ираном. Проект стоимостью более 1 миллиарда долларов полностью изменит инфраструктуру региона. При реализации этого проекта мы также имеем в виду идею стать возможным центром инфраструктуры для соединения порта Чабахар с Черным морем. В этой связи можно сказать, что программа предоставит прекрасную возможность для увеличения товарооборота между Арменией и Ираном. Если товарооборот между Арменией и Ираном пока составляет сотни миллионов долларов, мы думаем, что он скоро превысит отметку в 1 миллиард долларов. Это также увеличит оборот до нескольких миллиардов в будущем. Можно вкратце сказать, что Армения и Иран теперь имеют широкий позитивный спектр повестки дня двусторонних отношений.