ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հարցազրույց է տվել հանրային հեռուստաընկերության եթերում Պետրոս Ղազարյանին
28 / 06 / 2021
Այսօր ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանրային հեռուստատեսության եթերում հարցազրույց է տվել Պետրոս Ղազարյանին՝ խոսելով կայացած ընտրությունների արդյունքների և ներքաղաքական հետագա զարգացումների մասին: Հատուկ անդրադարձ է կատարվել հայ-ադրբեջանական սահմանային իրավիճակին և այդ հարցում ռուս սահմանապահների ներգրավվածությանը:
Պատասխանելով ընտրությունների արդյունքների հետ կապված հարցին Արմեն Գրիգորյանը ուշադրություն հրավիրեց այն հանգամանքին, որ երկրորդ և երրորդ տեղերը զբաղեցրած ուժերը այս ընտրություններում հայտ էին ներկայացրել ոչ թե ընդդիմություն լինելու, այլ իշխանություն դառնալու հույսով, և այս իմաստով վերոնշյալ ուժերի համար վերջին ընտրությունները պարտություն էին, ժողովուրդը ևս մեկ անգամ վերահաստատեց, որ վերադարձ անցյալին չի լինելու:
Խոսելով բանակի բարեփոխումների մասին Արմեն Գրիգորյանը ներկայացրեց, որ այս հարցում վերջին վեց ամսվա ընթացքում լայնածավալ աշխատանքներ են կատարվել և Անվտանգության խորհրդի գրասենյակը Պաշտպանության նախարարության ու Գլխավոր շտաբի հետ փոխգործակցությամբ գրեթե ավարտին է հասցրել բանակի բարեփոխումների հայեցակարգը, միաժամանակ հույս հայտնելով, որ մոտ ժամանակներս այդ հայեցակարգը կհաստատվի և կգնանք բանակի բարեփոխման ուղղությամբ: Այս համատեքստում քարտուղար Գրիգորյանը կարևորեց պրոֆեսիոնալ բանակին անցման ուղղությամբ աշխատանքները:

Интервью секретаря Совета Безопасности Республики Армения Армена Григоряна в эфире программы Петроса Казаряна на Общественном телевидении
28 / 06 / 2021
Сегодня секретарь Совета Безопасности Армен Григорян дал интервью Петросу Казаряну в эфире Общественного телевидения, в котором говорил об итогах состоявшихся выборов и дальнейших внутриполитических развитиях. Особо была отмечена ситуация на армяно-азербайджанской границе, а также вовлеченность российских пограничников в этом вопросе.
Отвечая на вопрос касательно итогов выборов, Армен Григорян обратил внимание на то обстоятельство, что силы, занявшие в этих выборах второе и третье место, заявляли не о роли оппозиции, а рассчитывали стать правящей властью, и в этом контексте, для вышеуказанных сил, прошедшие выборы стали поражением, а выбор народа снова подтвердил, что возврата к прошлому не будет.
В беседе о реформирования армии, Армен Григорян сказал, что за последние полгода в этом направлении проделана широкомасштабная работа, и Концепция реформирования армии, в результате взаимодействия Совета Безопасности с Министерством обороны и Генеральным штабом, близка к финалу. Одновременно, секретарь Совбеза выразил надежду, что в ближайшее время данная Концепция будет утверждена, и мы встанем на путь реформирования армии. В этом контексте секретарь Григорян придал важность работам, направленным на переход к профессиональной армии.