Ադրբեջանական զինված ուժերի Հայաստանի սուվերեն տարածքից դուրս գալը չպիտի փոխկապակցվի որևէ այլ հարցի հետ. ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյան
25 / 05 / 2021
Այսօր ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանրային հեռուստաընկերության եթերում պատասխանել է Պետրոս Ղազարյանի հարցերին` անդրադառնալով հայ-ադրբեջանական սահմանին ստեղծված իրավիճակին և այս առնչությամբ վերջին լարվածությանը:
Խոսելով այս խնդրով ՀԱՊԿ-ի կողմից ձեռնարկվող միջոցառումների մասին՝ Արմեն Գրիգորյանը նշեց, որ ՀԱՊԿ գործիքակազմը դեռ սպառված չէ և Հայաստանում ակնկալում են ՀԱՊԿ կողմից անհրաժեշտ մեխանիզմների գործարկում՝ խնդրի արագ և ամբողջական կարգավորման համար, շեշտելով, որ Հայաստանը ՀԱՊԿ-ին դիմել էր Հավաքական անվտանգության մասին պայմանագրի 2-րդ հոդվածով, սակայն սահմանային վերջին լարվածությունը և այսօր հայկական կողմից զինծառայողի զոհվելու հանգամանքը ամբողջովին փոխում է պատկերը և կարող է ստեղծվել իրավիճակ, երբ Հայաստանը ստիպված կլինի ՀԱՊԿ-ին դիմել Հավաքական անվտանգության մասին պայմանագրի 4-րդ հոդվածով, որը նախատեսում է անդամ երկրին փոխօգնության լրիվ այլ գործիքակազմ:
Արմեն Գրիգորյանը նաև ընդգծեց, որ ադրբեջանական զինված ուժերի Հայաստանի սուվերեն տարածքից դուրս գալը չպիտի փոխկապակցվի որևէ այլ հարցի հետ:

Секретарь Совета безопасности Армен Григорян: Вывод вооруженных сил Азербайджана с суверенной территории Армении не должен взаимоувязываться с каким-либо другим вопросом
25 / 05 / 2021
Сегодня Секретарь Совета безопасности Армен Григорян в эфире Общественной телекомпании ответил на вопросы Петроса Казаряна, коснувшись создавшейся ситуации на армяно-азербайджанской границе и связанной с ней напряженностью в последний период.
Говоря о предпринимаемых со стороны ОДКБ мерах в связи с данной проблемой, Армен Григорян отметил, что инструментарий ОДКБ пока не исчерпан и в Армении ожидают задействования со стороны ОДКБ необходимых механизмов для скорейшего и полного урегулирования проблемы, акцентировав, что Армения обратилась в ОДКБ в соответствии со статьей 2 Договора о коллективной безопасности, однако напряженность на границе в последний период и сегодняшний факт гибели армянского военнослужащего полностью меняют картину и может создаться ситуация, когда Армения будет вынуждена обратиться в ОДКБ в соответствии со статьей 4 Договора о коллективной безопасности, которая предусматривает совершенно иной инструментарий оказания помощи государству – участнику Договора.
Армен Григорян также подчеркнул, что вывод азербайджанских вооруженных сил с суверенной территории Армении не должен взаимоувязываться с каким-либо другим вопросом.