ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի հարցազրույցը ՌԲԿ մեդիահոլդինգին
– Ինչպիսի՞ն է այժմ իրադրությունը Սյունիքում: Կարո՞ղ եք նշել կոորդինատներ, կամ քարտեզի վրա ցույց տալ, թե որտեղ են գտնվում ադրբեջանցի զինծառայողները:
– Այս պահին Սյունիքում իրավիճակը շարունակում է մնալ լարված, ադրբեջանական զինված ուժերը դեռևս չեն լքել ՀՀ ինքնիշխան տարածքը ամբողջությամբ, սակայն ՀՀ Զինված ուժերը վերահսկում են իրադրությունը, որի մասին մանրամասն և պարբերաբար ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը տրամադրում է տեղեկատվություն: Ինչ վերաբերում է հարցի երկրորդ մասին, ապա հայկական կողմը մանրամասն տեղեկատվություն է տրամադրել ՀԱՊԿ անդամ երկրներին` մասնավորեցնելով ադրբեջանական զինված ուժերի ՀՀ ինքնիշխան տարածքում գտնվելու վայրերը և ՀՀ սահմանները խախտելու ուղղությունները:
– Արդյո՞ք նրանք շրջափակման մեջ են: Ինչպե՞ս նրանք ընդհանրապես այդտեղ հայտնվեցին: Ի՞նչ պետք է տեղի ունենա, որպեսզի Հայաստանը նրանց դեմ ուժ կիրառի: Քննարկվե՞լ է արդյոք ԱԽ-ում ադրբեջանցի զինծառայողներին գերեվարելու տարբերակը:
– Ձեր հնչեցրած հարցերը ամբողջությամբ գտնվում են ՀՀ բոլոր ուժային գերատեսչությունների ուշադրության կիզակետում, քննարկվում են հնարավոր ամենատարբեր սցենարներ: Վստահեցնում եմ` ՀՀ-ն ցանկացած պարագայում կգտնի համարժեք, միևնույն ժամանակ հավասարակշռված պատասխաններ և լուծումներ:
– Կա՞ արդյոք Բաքվի հետ ուղիղ կապի մեխանիզմ, թե բոլոր կոմունիկացիաներն այդ թեմայով տեղի են ունենում ռուսական կողմի միջոցով:
– Ձեր ասած թեմայի շուրջ բոլոր շփումներն իրականացվում են եռակողմ ձևաչափով: Ավելին մենք Սյունիքի և Գեղարքունիք մարզերի որոշ սահմանային հատվածների նկատմամբ ադրբեջանական կողմի ոտնձգությունները գնահատում ենք որպես 2020թ. Նոյեմբերի 9 և 2021թ. Հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարությունների տորպեդահարման փորձ: Հակառակ ադրբեջանական կողմի` իրավիճակին մեր արձագանքներում և գործողություններում մենք պահպանում ենք այդ հայտարարությունների տառն ու ոգին:
– Ինչպե՞ս է Մոսկվան բացատրում Երևանին, թե ինչու Բաքվի հետ չի ստացվում համաձայնության գալ զինծառայողների հետքաշման շուրջ:
– Մենք կարծում ենք, որ ադրբեջանական զինված ուժերի ՀՀ ինքնիշխան տարածքից ամբողջական դուրս բերման և իրավիճակի խաղաղ հանգուցալուծման բոլոր մեխանիզմները չեն սպառվել: Գործընթացը շարունակվում է, մենք բարձր ենք գնահատում ՌԴ ջանքերն այս ուղղությամբ: Պարզապես խնդիրը բարդ է, և այն պահանջում է թե համբերություն, թե խոհեմություն, թե ողջախոհություն:
– Ճի՞շտ ենք արդյոք մենք հասկանում, որ Հայաստանը ներգրավվելու մերժում է ստացել ՀԱՊԿ-ից:
– Ո՛չ: Այստեղ անհրաժեշտ եմ համարում շեշտել, որ գործընթացները շարունակվում են, մասնավորապես ՀԱՊԿ կանոնակարգի գործիքակազմով նախատեսված գործառույթների իրականացումը շարունակվում է:
– Սահմանագծման և սահմանազատման հանձնաժողովի ստեղծում, ի՞նչ կա փաստաթղթում: Առկա՞ են արդյոք դրա մեջ կամ հավելվածներում Հայաստանի կողմից ինչ-որ վիճելի շրջանների փոխանցման համար նախապայմաններ:
– Ընդհանրապես, սահմանազատումը և սահմանագծումը ենթադրում են խաղաղ, հավասարակշիռ և կայուն մթնոլորտ: Ինքներդ էլ հասկանում եք, որ ադրբեջանական զինված ստորաբաժանումների ՀՀ տարածքում անօրինական գտնվելը չի նպաստում դրան: Բացի այդ սահմանազատման և սահմանագծման հարցերը միջազգային հարաբերությունների բարդագույն խնդիրներից են և ունեն բազմաթիվ բաղադրիչներ` մասնավորապես երկրների իրավահաջորդության հարցը, տնտեսական, սոցիալական և ժողովրդագրական հարցեր և այլն:
Ձեր նշած փաստաթղթում խոսքը գնում է միմիայն սահմանազատման և սահմանագծման հարցերով երեք առանձին ազգային պատվիրակությունների ստեղծման, դրանց կազմի, առաջիկա նիստի մասին: Ուզում եմ ընդգծել, որ փաստաթուղթը հատուկ շեշտում է, որ դրանում նախատեսված բոլոր խնդիրների պատշաճ լուծումը պետք է իրականացվի բացառապես քաղաքական և դիվանագիտական ճանապարհով` համահունչ եռակողմ հայտարարություններին:

Secretary of the Security Council Armen Grigoryan’s Interview with the RBK Group
-What is the current situation in Syunik? Can you indicate the coordinates? Or show the location of the Azerbaijani servicemen on the map?
- At the moment, the situation in Syunik remains tense, and the Azerbaijani armed forces have not left the sovereign territory of the Republic of Armenia entirely. However, the Armed Forces of the Republic of Armenia control the situation and provide detailed and regular information to the RA Ministry of Defense. Regarding the second question, the Armenian side has provided detailed information to the CSTO member states, which specify the locations of the Azerbaijani armed forces in the sovereign territory of the RA, as well as those directions that Azerbaijan has violated the Armenian borders.
- Are they under blockade? How did they get there at all? What must happen for Armenia to use force against them? Has the option of capturing Azerbaijani servicemen been discussed in the Security Council?
-All RA security institutions have centered their attention on the issues you raised. There are discussions on various possible scenarios. I assure you that Armenia, under any circumstance, will find adequate, and meanwhile balanced, responses and solutions.
- Is there a mechanism for direct communication with Baku? Or do all communications on this topic take place through the Russian side?
- On the issue you mentioned, all interactions occur in a three-way format. Moreover, we assess the encroachments of the Azerbaijani side on some border areas of Syunik and Gegharkunik regions as attempts to torpedo the trilateral statements of November 9, 2020, and January 11, 2021. Unlike Azerbaijan, we keep the letter and spirit of those statements when selecting our responses and activities..
- How does Moscow explain to Yerevan why it is not possible to reach an agreement with Baku on the withdrawal of servicemen?
-We believe that we haven't exhausted all the mechanisms for the complete withdrawal of the Azerbaijani armed forces from the sovereign territory of the Republic of Armenia and the peaceful resolution of the situation. The process continues, and we appreciate Russia's efforts in this direction. We should notice that the problem is complicated and requires patience, prudence, and discernment.
- Is it correct to assess that Armenia has received a refusal from the CSTO?
-No. In this case, I consider it necessary to emphasize that the processes are ongoing. In particular, the implementation of the functions envisioned by the CSTO regulation toolkit continues.
- What does the document on the establishment of a delimitation and demarcation commission contain? Do this or additional documents include any preconditions for the transfer of any disputed territories by Armenia?
- In general, demarcation presupposes a peaceful, balanced, and stable atmosphere. You know that the illegal presence of Azerbaijani armed units in the territory of the Republic of Armenia does not contribute to that. Additionally, delimitation and demarcation are among the most complex issues in international relations. They have different components, including issues regarding state succession, as well as economic, social, demographic, and other aspects.
The document you mentioned solely discusses the establishment of three separate national delegations on delimitation and demarcation issues, their composition, and their forthcoming meeting. I would like to emphasize that the document, particularly, underscores the imperative of properly resolving all the listed issues via exclusively diplomatic and political means and in line with the trilateral statements.