Դատախազության համակարգը կհամապատասխանեցվի Եվրամիության չափանիշներին
Դատախազության համակարգի բարեփոխումների իրականացման աշխատանքային խումբն այսօր գումարել է անդրանիկ նիստը, որը վարել է Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար, Եւրոպական կառույցների հետ Հայաստանի համագործակցությունը համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը:
Դատախազության համակարգում բարեփոխումների նպատակը Եվրամիության անդամ երկրներում գործող դատախազական չափանիշների ներդրումն է Հայաստանում եւ պայմանավորված է ՙՀայաստան-Եվրամիություն՚ համագործակցության ծրագրով:
Դատախազների անկախությունը, անկողմնակալությունը, վերապատրաստման, վերաորակավորման, նշանակման եւ առաջխաղացման ընթացակարգերն ամրապնդելու առումով Արթուր Բաղդասարյանը կարեւորել է դատախազության համակարգի բարեփոխումների` միջազգային չափանիշներին համապատասխան իրականացումը:
Դատախազության համակարգը Եվրամիության չափանիշներին համապատասխանեցնելու նպատակով կկատարվեն համապատասխան օրենսդրական փոփոխություններ: Կներդրվի դատավորների եւ դատախազների թեկնածուների, ինչպես նաեւ դատավորների, դատախազների, դատական եւ դատախազական ծառայողների ուսուցման եւ վերապատրաստման միասնական համակարգ:
Նիստում որոշվել է եւրոպական փորձագետների աջակցությամբ մշակել բարեփոխումների ծրագիր եւ սահմանված կարգով ներկայացնել հաստատման:

Procuracy in line with EU standards
The working group on procuracy reforms held its first session today, chaired by NSC Secretary Artur Baghdasaryan, Chairman of the inter-agency commission coordinating Armenia’s cooperation with European structures.
The objective of the procuracy reforms is to invest in Armenia the existing procuracy standards of the EU member-states, as required by the Armenia-EU cooperation program.
In terms of further enhancement of independence, impartiality, training, specialization, appointment, promotion and other procuracy procedures Artur Baghdasaryan stressed the importance of the implementation of procuracy reforms in conformity with international standards.
Corresponding legal amendments will be adopted for the procuracy system to harmonize with EU standards. A joint system of training and specialization for judges and procurators candidates, as well as for judges and procurators, judiciary and procuracy personnel will be introduced.
By a decision adopted at the sitting, a reforms program will be developed through the study of European best practices and submitted for approval in accordance with the established procedure.