Մեկնարկել է Անվտանգության ոլորտի ժողովրդավարական վերահսկողության ազգային հարթակի աշխատանքը
Փետրվարի 27-ին մեկնարկել է ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ ԵԱՀԿ աջակցությամբ ստեղծված Անվտանգության ոլորտի ժողովրդավարական վերահսկողության ազգային հարթակի աշխատանքը, որին մասնակցել է նաև ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը:
Մենք համոզված ենք, որ ժողովրդավարությունը հանդիսանում է մեր անվտանգության անքակտելի մասը»,- ընդգծել է քարտուղար Գրիգորյանը: Ըստ նրա՝ ժողովրդավարությունը, դրա զարգացումը եւ ժողովրդավարական ինստիտուտների կայացումը մեր անվտանգության կարեւոր բաղադրիչներն են: Զեկուցողի խոսքով՝ համատեղելով օրենսդրի, քաղհասարակության եւ գործադիրի ներուժը՝ հնարավոր է ավելի մեծ արդյունքներ ապահովել՝ բարձրացնելով անվտանգության մակարդակը: Նա նշել է, որ ժողովրդավարական վերահսկողությունն անվտանգության ինստիտուտների հանդեպ բարձրացնելու է այդ կառույցների արդյունավետությունը, հաշվետվողականությունը եւ կարողությունները:
ԱԺ պատգամավորները, միջազգային կառույցների եւ քաղհասարակության ներկայացուցիչներն ողջունել են նման հարթակ ստեղծելու նախաձեռնությունը: ԵԱՀԿ ժողովրդավարական ինստիտուտների եւ մարդու իրավունքների գրասենյակի մարդու իրավունքների բաժնի ղեկավար Ջենիֆեր Քրոֆթը հարթակի ստեղծումը համարել է պատմական ոչ միայն Հայաստանի, այլ նաեւ ԵԱՀԿ ողջ տարածաշրջանի համար:

Work of National Platform of Democratic Oversight of Security Sector Launched
On February 27, the work of the national platform of democratic oversight of security sector created by the OSCE support of the NA Standing Committee on Defense and Security launched, where SC Secretary Armen Grigoryan took part there.
“We are sure that the democracy is the inseparable part of our security,” the Secretary of the Security Council Armen Grigoryan underlined. According to him, the democracy, its development and the establishment of democratic institutes is considered to be the important components of our security. The speaker has noted that combining the potential of the legislator, civil society and executive body it is possible to provide bigger results, raising the security. He noted that the democratic oversight towards the security institutes would raise the efficiency, accountability and capabilities of those structures.
The NA deputies, the representatives of the international structures and the civil society also welcomed the initiative of creating such platform. The Head of the OSCE/ODIHR Human Rights Department Jennifer Croft considered the creation of the platform historical not only for Armenia, but also for OSCE whole region.