Մեկնարկել է Անվտանգության ոլորտի ժողովրդավարական վերահսկողության ազգային հարթակի աշխատանքը
Փետրվարի 27-ին մեկնարկել է ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ ԵԱՀԿ աջակցությամբ ստեղծված Անվտանգության ոլորտի ժողովրդավարական վերահսկողության ազգային հարթակի աշխատանքը, որին մասնակցել է նաև ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը:
Մենք համոզված ենք, որ ժողովրդավարությունը հանդիսանում է մեր անվտանգության անքակտելի մասը»,- ընդգծել է քարտուղար Գրիգորյանը: Ըստ նրա՝ ժողովրդավարությունը, դրա զարգացումը եւ ժողովրդավարական ինստիտուտների կայացումը մեր անվտանգության կարեւոր բաղադրիչներն են: Զեկուցողի խոսքով՝ համատեղելով օրենսդրի, քաղհասարակության եւ գործադիրի ներուժը՝ հնարավոր է ավելի մեծ արդյունքներ ապահովել՝ բարձրացնելով անվտանգության մակարդակը: Նա նշել է, որ ժողովրդավարական վերահսկողությունն անվտանգության ինստիտուտների հանդեպ բարձրացնելու է այդ կառույցների արդյունավետությունը, հաշվետվողականությունը եւ կարողությունները:
ԱԺ պատգամավորները, միջազգային կառույցների եւ քաղհասարակության ներկայացուցիչներն ողջունել են նման հարթակ ստեղծելու նախաձեռնությունը: ԵԱՀԿ ժողովրդավարական ինստիտուտների եւ մարդու իրավունքների գրասենյակի մարդու իրավունքների բաժնի ղեկավար Ջենիֆեր Քրոֆթը հարթակի ստեղծումը համարել է պատմական ոչ միայն Հայաստանի, այլ նաեւ ԵԱՀԿ ողջ տարածաշրջանի համար:

Стартовала работа Национальной платформы демократического контроля сектора безопасности
27 февраля стартовала работа Постоянной комиссии Национального Собрания по вопросам обороны и безопасности, в рамках созданной при содействии ОБСЕ, Национальной платформы демократического контроля сектора безопасности, в которой также принял участие секретарь Совета безопасности Армен Григорян.
Мы убеждены, что демократия является неотъемлемой частью нашей безопасности», - подчеркнул Григорян. Секретарь Совбеза отметил, что демократия, ее развитие и создание демократических институтов являются важными составляющими нашей безопасности. По словам Секретаря, объединяя потенциал законодательного органа, гражданского общества и исполнительной власти, можно обеспечить более высокие результаты посредством повышения уровня безопасности. Секретарь отметил, что демократический контроль над институтами безопасности повысит их возможности, эффективность и подотчетность.
Депутаты Национального Собрания, представители международных структур и гражданского общества приветствовали инициативу по созданию такой платформы. Дженнифер Крофт, руководитель Департамента по правам человека Бюро ОБСЕ по демократическим институтам и правам человека рассматривает создание платформы как исторический факт не только для Армении, но и для всего региона ОБСЕ.