Քննարկվել են Հայաստան-ՄԱԿ համագործակցության հետագա զարգացման հեռանկարները
ԱԱԽ քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանն այսօր ընդունել է ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի ղեկավարի տեղակալ, Եվրոպայի և ԱՊՀ երկրների տարածաշրջանային բյուրոյի տնօրեն Կորի Ուդովիցկիի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպմանը ներկա էր նաև Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող, ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցիչ Դաֆինա Գեռչևան:
Տիկին Ուդովիցկին իր գոհունակությունն է հայտնել Հայաստան-ՄԱԿ գործընկերային հարաբերությունների ներկայիս բարձր մակարդակի կապակցությամբ և պատրաստակամություն հայտնել քննարկումներ ծավալել հետագա համագործակցության այլ ոլորտներ նախանշելու նպատակով:
Արթուր Բաղդասարյանն ընդգծել է Հայաստանում Եվրամիության հետ համագործակցության շրջանակներում ընթացող բարեփոխումների համատեքստում ՄԱԶԾ-ի` որպես վստահելի գործընկերոջ կարևոր դերը տարբեր ոլորտներում բարեփոխումային հայեցակարգերի և ռազմավարությունների մշակման, ինչպես նաև դրանցից բխող գործողությունների ծրագրերի իրականացման գործում` որպես օրինակ առանձնացնելով մարդու իրավունքների ազգային ծրագիրը, գենդերային հավասարության հայեցակարգը, ինչպես նաև սահմանների համալիր կառավարման ծրագիրը:
Քննարկվել է Վարշավայում հոկտեմբեր ամսին կայանալիք Արևելյան Գործընկերության երկրների գագաթաժողովից հետո Հայաստանում ՄԱԶԾ-ի, ԵՄ անդամ երկրների և այլ դոնորների մասնակցությամբ միջազգային համաժողովի կազմակերպման հարցը` համատեղ կատարած աշխատանքի լուսաբանման և նոր գործընկերների և համախոհների որոնման նպատակով:

The prospects of further development of Armenia-UN cooperation were discussed
Secretary of the National Security Council Arthur Baghdasaryan received today a delegation led by Kori Udovicki, Deputy Head of UNDP, Regional Director for Europe and the CIS.
UN Resident Coordinator in Armenia, UNDP Resident Representative in Armenia Dafina Gercheva was also present at the meeting.
Ms. Udovicki expressed her satisfaction with the current high level of Armenia-UN partnership and expressed readiness to discuss further areas of cooperation.
Artur Baghdasaryan emphasized the important role of UNDP as a reliable partner in the development of reform concepts and strategies in different areas, as well as in the implementation of action plans resulting from them in the context of reforms underway with the European Union in Armenia: taking as an example the National Human Rights Program, the concept of gender equality, and the Integrated Border Management Program.
The issue of organizing an international conference with the participation of UNDP, EU member states and other donors in Armenia after the Eastern Partnership Summit in Warsaw in October to discuss joint work and search for new partners and supporters was discussed.