2012թ. Հայաստանում կանցկացվեն ՀԱՊԿ Օպերատիվ արձագանքման հավաքական ուժերի զորավարժությունները
ԱԱԽ քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանն ընդունել է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Վալերի Սեմերիկովին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են 2011թ. օգոստոսի 12-ին Աստանայում կայացած ՀԱՊԿ անդամ-պետությունների նախագահների ոչ պաշտոնական հանդիպման ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման ընթացքը: Այդ նպատակով երեք սեկցիոն նիստերով հոկտեմբերի 17-ին Մոսկվայում կազմակերպվելու են անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների տեղակալների, արտաքին գործերի և պաշտպանության նախարարների տեղակալների խորհրդատվություններ և քննարկումներ` ըստ գործունեության ուղղությունների:
Կողմերը քննարկել են նաև ս.թ. հոկտեմբերի 6-ին Ղրղզստանի Հանրապետությունում կայացած` ՀԱՊԿ ռազմատնտեսական համագործակցության միջպետական հանձնաժողովի հերթական նիստի արդյունքները: Նիստի ընթացքում քննարկվել են միջպետական ռազմատնտեսական համագործակցության խթանմանն ուղղված հարցերի լայն շրջանակ:
Հանդիպման ընթացքում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել նոյեմբեր ամսին Երևանում կազմակերպել հայ-ռուսական ռազմատեխնիկական համագործակցության զարգացման նպատակով աշխատաժողով:
Քննարկվել են նաև 2012թ. Հայաստանի Հանրապետության տարածքում անցկացվելիք ՀԱՊԿ Օպերատիվ արձագանքման հավաքական ուժերի զորավարժության կազմակերպմանն առնչվող հարցեր: Վ. Սեմերիկովը նշել է, ՀԱՊԿ քարտուղարությունը պատրաստակամ է ըստ ամենայնի աջակցել հայկական կողմին զորավարժության կազմակերպման ընթացքում` անհրաժեշտության դեպքում նաև Հայաստան գործուղելով համապատասխան աշխատակիցների: Արթուր Բաղդասարյանն ընդգծել է ՀԱՊԿ Օպերատիվ արձագանքման հավաքական ուժերի կազմի մեջ մտնող բոլոր բաղադրիչների` ռազմական կոնտինգենտների, ոստիկանության, ազգային անվտանգության, արտակարգ իրավիճակների ստորաբաժանումների լիարժեք ներգրավման անհրաժեշտության կարևորությունը` զորավարժության նախապատրաստման աշխատանքներին առավել արդյունավետ ընթացք հաղորդելու նպատակով: Զորավարժությունն ընդգրկված է 2012թ. աշխատանքային պլաններում և կազմակերպվելու է Հավաքական անվտանգության մասին պայմանագրի 20-ամյակին նվիրված միջոցառումների շրջանակներում:

Armenia will host CSTO Collective Rapid Reaction Force exercises in 2012
During the meeting the parties discussed the process of implementation of the agreements reached during the informal meeting of the CSTO member states held in Astana on August 12, 2011. For that purpose three sectional sessions will be held in Moscow on October 17 for consultations and discussions of Deputy Secretaries of the Security Councils, Deputy Foreign Ministers and Defense Ministers according to their activity directions.
The parties also discussed the results of the recurrent sitting of the CSTO Interstate Commission on Military-Economic Cooperation held in the Kyrgyz Republic on October 6. A wide range of issues related to the promotion of interstate military-economic cooperation were discussed during the meeting.
During the meeting an agreement was reached to organize a workshop on the development of Armenian-Russian military-technical cooperation in Yerevan in November.
Issues related to the organization of the CSTO Collective Rapid Reaction Force exercise to be held in the territory of the Republic of Armenia in 2012 were also discussed. W. Semerikov noted that the CSTO Secretariat is ready to assist the Armenian side in organizing the exercise, sending necessary staff to Armenia if necessary. Artur Baghdasaryan emphasized the importance of full involvement of all components of the CSTO Collective Rapid Reaction Forces - military contingents, police, national security, emergency departments, in order to provide a more efficient process of training exercises. The exercise is included in the 2012 work plans and will be organized as part of the events dedicated to the 20th anniversary of the Collective Security Treaty.