Քննարկվել են Հայաստան-ՀԱՊԿ համագործակցության առաջիկա ծրագրերը
Նոյեմբերի 16-18 ը Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար ԱրթուրԲաղդասարյանի գլխավորած պատվիրակության` Ռուսաստանի Դաշնություն կատարած այցի շրջանակներում այսօր տեղի է ունեցել Արթուր Բաղդասարյանի հանդիպումը Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացիական պաշտպանության, արտակարգ իրավիճակների և տարերային աղետների հետևանքների վերացման հարցերով նախարար Սերգեյ Շոյգուի հետ: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ՀՀ արտակարգ իրավիճակ ների նախարար Ա.Երիցյանը:
Կողմերը քննարկել են արտակարգ իրավիճակների ոլորտում երկկողմ համագործակցությանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակ: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել համատեղ մշակել գործողությունների ծրագիր 2012-2013թթ. համար` փոխգործակցության խորացմանն ուղղված միջոցառումների ցանկով և ժամանակացույցով: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև ժամանակակից մոտեցումների հիման վրա առկա համաձայնագրերի լրամշակման և իրավապայմանագրային դաշտի համապատասխանեցման հարցերը:
Այնուհետև Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության կենտրոնակայանում հայաստանյան պատվիրակության, ՌԴ Ազգային անվտանգության խորհրդի, ՀԱՊԿ ստորաբաժանումների ներկայացուցիչների և փորձագետների մասնակցությամբ տեղի է ունեցել “Հայաստանի համագործակցությունը ՀԱՊԿ շրջանակներում” թեմայով կլոր սեղան-քննարկում: ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Վ.Սեմերիկովը հանդես է եկել զեկույցով և բարձր է գնահատել ՀԱՊԿ շրջանակներում Հայաստանի Հանրապետության ակտիվ ներգրավվածությունը` ընդգծելով Հայաստան-ՀԱՊԿ ակտիվ փոխգործակցության կարևորությունը:
Իր զեկույցում ԱԱԽ քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանն ամփոփ կերպով ներկայացրել է ՀԱՊԿ շրջանակներում Հայաստանի Հանրապետության կողմից իրականացված աշխատանքները և ապագայի ծրագրերը: Կլոր սեղանի մասնակիցները քննարկել են նաև 2012թ. Հայաստանի Հանրապետությունում անցկացվելիք ՀԱՊԿ Օպերատիվ արձագանքման հավաքական ուժերի զորավարժության նախապատրաստմանն առնչվող հարցեր:
Կլոր սեղանի ծրագրի շրջանակներում ելույթ է ունեցել նաև ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարար Ա.Երիցյանը, որն անդրադարձել է արտակարգ իրավիճակների գծով Հայաստանի կողմից ՀԱՊԿ շրջանակներում իրականացվող աշխատանքներին և այս ոլորտում համագործակցության ընդլայնման և խորացման հեռանկարներին:

On November 16-18, within the framework of the visit of the delegation led by Secretary of the National Security Council Arthur Baghdasaryan to the Russian Federation, Arthur Baghdasaryan met with the Minister of Civil Defense, Emergency Situations and Natural Disasters Sergey Shoigu. RA Minister of Emergency Situations A. Yeritsyan also participated in the meeting. The parties discussed a wide range of issues related to bilateral cooperation in the field of emergency situations. An agreement was reached to jointly develop an action plan for 2012-2013, with a list and timetable for deepening cooperation. During the meeting the sides also discussed the issues of amending the existing agreements on the basis of modern approaches and the legal framework. Afterwards, a roundtable discussion on "Armenia Cooperation within the CSTO" was held at the headquarters of the Collective Security Treaty Organization with the participation of the Armenian delegation, representatives of the RF National Security Council, CSTO units and experts. The Deputy Secretary General of the CSTO V. Semerikov made a report and highly appreciated the active involvement of the Republic of Armenia within the CSTO, stressing the importance of the active cooperation between Armenia and the CSTO. In his report, NSC Secretary Arthur Baghdasaryan summarized the activities carried out by the Republic of Armenia within the framework of the CSTO and its future plans.
The participants of the roundtable also discussed issues related to the preparation of the CSTO Collective Rapid Reaction Force exercise to be held in the Republic of Armenia in 2012. RA Minister of Emergency Situations A. Yeritsyan also delivered a speech at the Round Table program, touching upon the work carried out by Armenia within the framework of the CSTO and the prospects of expanding and deepening cooperation in this field.