Հանդիպում ՌԴ ԱԽ քարտուղարի հետ
Այսօր ՀՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը Ռուսաստանի Դաշնության ՈՒֆա քաղաքում «Անվտանգության հարցերը համակարգող բարձրաստիճան ներկայացուցիչների ամենամյա տասներորդ հանդիպման» շրջանակներում աշխատանքային հանդիպում է ունեցել ՌԴ ԱԽ քարտուղար Նիկոլայ Պատրուշևի հետ։
ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը կարևորեց Հայաստան-Ռուսաստան դաշնակցային հարաբերությունների դինամիկ զարգացումը, միաժամանակ ներկայացնելով Հայաստանում իրականացվող տնտեսական բարեփոխումները, որոնց արդյունքում այս տարվա առաջին եռամսյակում Հայաստանում գրանցվել է ՀՆԱ-ի աճ է 7.1%-ով, իսկ ապրիլ ամսվա տնտեսական ակտիվության ինդեքսը կազմել է 9.2%: Քարտուղար Գրիգորյանը ընդգծեց Հայ-Ռուսական հարաբերությունների զարգացման գործում Հայաստանում բնակվող ռուսական համայնքի և Ռուսաստանում բնակվող հայկական համայնքի դերակատարությունը։
Հանդիպման ընթացքում ՌԴ ԱԽ քարտուղար Ն․ Պատրուշևը կարևորեց ՀԱՊԿ, ԵԱՏՄ ինչպես նաև երկկողմ շրջանակներում Հայաստանի Հանրապետության ու Ռուսաստանի Դաշնության ռազմավարական հարաբերությունները։
Ն․ Պատրուշևը ևս մեկ անգամ շնորհակալություն հայտնեց Հայաստանին, Սիրիական ճգնաժամից տուժածներին մարդասիրական աջակցություն ցուցաբերելու համար։
Կողմերը ընդգծեցին Ղարաբաղյան հիմնահարցի խաղաղ կարգավորման այլընտրանքի բացակայությունը։
Քննարկվեց ԱԽ գրասենյակների միջև կնքված երկկողմ համագործակցության պլանի կատարողականը, պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց հաջորդ երկկողմ հանդիպումն անցկացնել սույն թվականի օգոստոսին Երևանում։

Встреча с секретарем Совета безопасности РФ
Сегодня секретарь Совета безопасности Республики Армении Армен Григорян в рамках проходящей в Уфе «10-ой международной ежегодной встречи высоких представителей, курирующих вопросы безопасности», провел рабочую встречу с секретарем Совета безопасности России Николаем Патрушевым.
Секретарь Совета безопасности Армен Григорян подчеркнул динамичное развитие армяно-российских партнерских отношений, одновременно представив экономические реформы, осуществляющиеся в Армении, в результате которых ВВП в Армении в первом квартале этого года вырос на 7,1%, а индекс экономической активности в апреле составил 9,2%. Секретарь Григорян подчеркнул важность роли в развитии армяно-российских отношений русской и армянской общин.
В ходе встречи секретарь Совета безопасности Российской Федерации, Н. Патрушев отметил важность стратегического партнерства между Республикой Армения и Российской Федерацией в рамках ОДКБ, ЕАЭС, а также в контексте двусторонних отношений.
Н. Патрушев еще раз поблагодарил Армению за оказание гуманитарной помощи жертвам сирийского конфликта.
Стороны подчеркнули отсутствие альтернативы мирному урегулированию карабахского конфликта.
Обсуждался ход реализации плана двустороннего сотрудничества между Совбезами двух стран и была достигнута договоренность о проведении следующей двусторонней встречи в Ереване в августе этого года.