Երևանում տեղի է ունեցել ՀԱՊԿ արտաքին գործերի, պաշտպանության նախարարների խորհուրդների, անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի համատեղ նիստը
14 / 10 / 2016
Երևանում այսօր տեղի է ունեցել Հավաքական անվտանգության մասին պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի (ԱԳՆԽ), պաշտպանության նախարարների խորհրդի (ՊՆԽ), անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի (ԱԽՔԿ) համատեղ նիստը, որին մասնակցեց ՀՀ Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Յուրի Խաչատուրովը:
Նիստին մասնակցում էին ՀԱՊԿ բոլոր անդամ-պետությունների անվտանգության խորհուրդների քարտուղարները, արտաքին քաղաքական և պաշտպանական գերատեսչությունների ղեկավարները և ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան:
Նիստի օրակարգում ընդգրկված շուրջ երեք տասնյակ հարցերի քննարկման արդյունքներով հավանության արժանացան և ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի (ՀԱԽ) հաստատմանը ներկայացվեցին «Մինչ 2025թ. ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության ռազմավարության», «ՀԱՊԿ ճգնաժամային արձագանքման կենտրոնի մասին», «Միջազգային ահաբեկչության և ծայրահեղականության հակազդմանն ուղղված՝ ՀԱՊԿ ձևաչափով լրացուցիչ միջոցառումների ցանկի մասին» ՀԱՊԿ ՀԱԽ որոշումների նախագծերը, մի շարք այլ փաստաթղթեր:
Նիստում ՀԱՊԿ ԱԳՆԽ-ում, ՊՆԽ-ում և ԱԽՔԿ-ում նախագահությունը Հայաստանի Հանրապետությունից փոխանցվեց Բելառուսի Հանրապետությանը: Որոշվեց, որ ՀԱՊԿ անվտանգության խորհուրդներիքարտուղարների կոմիտեի հաջորդ նիստը տեղի կունենա 2017թ. առաջին կիսամյակում Բելառուսի Հանրապետությունում:
Միջոցառման շրջանակներում ՀՀ ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Յուրի Խաչատուրովը նաև երկկողմ հանդիպումներ է անցկացրել Ռուսաստանի Դաշնության անվտանգության խորհրդի քարտուղար Նիկոլայ Պատրուշևի և Բելառուսի Հանրապետության անվտանգության խորհրդի պետական քարտուղար Ստանիսլավ Զասի հետ, որոնց ընթացքում քննարկվել է անվտանգության ոլորտում երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի լայն շրջանակ: Բելառուսական կողմի հետ հանդիպման արդյունքներով հաստատվել է Հայաստանի Հանրապետության և Բելառուսի Հանրապետության անվտանգության խորհուրդների միջև 2017-2018թթ. համագործակցության պլանը:
Օրվա երկրորդ կեսին Յուրի Խաչատուրովը ՀՀ Նախագահի գլխավորած պատվիրակության կազմում մասնակցեց նաև ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նստաշրջանին:

Joint Meeting of the CSTO Foreign Affairs Ministers Council, Defence Ministers Council and the Committee of Security Council Secretaries was Held in Yerevan
14 / 10 / 2016
Today, the joint meeting of the CSTO Foreign Affairs Ministers Council, Defence Ministers Council and the Committee of Security Council Secretaries was held in Yerevan, where the Secretary of the RA National Security Council Mr. Yuri Khachaturov was participating.
The security council secretaries, heads of foreign political and defence bodies of all the CSTO member-states, as well as the CSTO Secretary General Mr. Nikolay Bordyuzha took their participation.
In the result of discussions of the meeting agenda, which included more than 3 dozens of issues, draft decisions of the CSTO Collective Security Council on the “CSTO Collective Security Strategy 2025”, “On the CSTO Crisis Response Centre” and “On the List of Additional Measures of the CSTO Format Towards Combating International Terrorism and Extremism” and a number of other documents were approved and presented for the Council’s confirmation.
At the meeting the presidency in the CSTO Foreign Affairs Ministers Council, Defence Ministers Council and the Committee of Security Council Secretaries was handed from the Republic of Armenia to the Republic of Belarus. It was decided that the next meeting of the CSTO Security Council Secretaries Committee will be held in the first half of 2017 in the Republic of Belarus.
In the scope of the event the RA Secretary of the National Security Council Mr. Yuri Khachaturov also had bilateral meetings with the Secretary of the Security Council of the Russian Federation Mr. Nikolay Patrushev and the State Secretary of the Security Council of the Republic of Belarus Mr. Stanislav Zas. During the meeting a wide scope of issues of mutual interest in the security sector has been discussed. In the result of meeting with the Belarusian side the “2017-2018 Cooperation Plan between the Security Councils of the Republic of Armenia and the Republic of Belarus” was approved.
In the second half of the day Mr. Yuri Khachaturov, in the delegation headed by the RA President, participated also in the session of the CSTO Collective Security Council.