ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հարցազրույց է տվել հանրային հեռուստատեսության եթերում Պետրոս Ղազարյանին
20 / 08 / 2021
Հարցազրույցի առանցքային թեման օրերս հրապարակված կառավարության ծրագիրն էր, մասնավորապես ծրագրի անվտանգային բաղադրիչը:
Խոսելով բանակի բարեփոխումների մասին Արմեն Գրիգորյանը նշեց, որ այդ բարեփոխումների առանցքում պրոֆեսիոնալ բանակ ունենալու նպատակն է և այս նպատակին հասնելու ճանապարհին կարևորեց, որպեսզի սահմանապահ գործառույթը այսուհետ դրվի սահմանապահ զորքերի վրա, իսկ բանակը հետայսու ամբողջովին կենտրոնանա ռազմական գործի մեջ հմտանալու և անհրաժեշտության դեպքում միայն զբաղվի ռազմական գործողություններով:
Կարևորվել է նաև բանակի անցումը պրոֆեսիոնալ հիմունքների և բանակի համալրման գործում կանանց ներգրավմանը ավելի մեծ ուշադրություն դարձնելու խնդրին:
Անդրադառնալով հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման և սահմանագծման մասին թեմային՝ քարտուղար Գրիգորյանը նշեց, որ Հայաստանը պատրաստ է սահմանազատման և սահմանագծման Ադրբեջանի հետ, հավելելով, որ սահմանազատման և սահմանագծման հետ Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը որևէ կապ չունի, դրանք առանձին հարցեր են:

Интервью секретаря Совета Безопасности Республики Армения Армена Григоряна Петросу Казаряну в эфире общественного телевидения
20 / 08 / 2021
Ключевой темой интервью являлась опубликованная на днях программа правительства, в частности, ее компонент безопасности.
Армен Григорян, говоря о реформах армии, отметил, что основополагающей целью этих реформ является наличие профессиональной армии, и на пути к достижению данной цели важно, чтобы впредь пограничные функции были возложены на пограничные войска, а армия отныне должна быть полностью сосредоточена на усовершенствовании военных навыков и, при необходимости, должна заниматься исключительно боевыми действиями.
Была отмечена важность перехода армии на профессиональную основу, а также необходимость повышения внимания к вопросу привлечения женщин в дело укомплектации армии.
Касаясь вопроса демаркации и делимитации армяно-азербайджанской границы, секретарь Григорян отметил, что Армения готова к демаркации и делимитации с Азербайджаном, добавив, что проблема Нагорного Карабаха не имеет ничего общего с вышеуказанными действиями, это отдельные вопросы.